Starý Dunaj na kánoe

V prvý májový víkend 2020 padlo rozhodnutie splaviť staré koryto Dunaja spod Hrušovskej zdrže až niekam…. kam to vydá. Našim zámerom nebolo ani tak pádlovanie a samotné vodáctvo, ale skôr pobyt, oddych a táborenie v prírode. 

Splav začíname pár km pod Hrušovskou zdržou pod tzv. dunajskými perejami. Hneď v úvode zisťujeme, že rieka celkom tečie, tak spájame lode a otvárame fľašu vína. V podobnom duchu sa dostávame k nášmu prvému táborisku. Je to malebná zátoka oproti kompe v Dunaremete.

Druhý deň, po krátkej plavbe, zastavujeme v Hullám čárde, len kúsok od prístavu už spomenutej kompy, ale na našom brehu v Gabčíkove. Tu s radosťou utrácame obeživo za jedlo a alkohol. Priamo v prístave kompy bola ešte jedna reštaurácia, avšak v čase našej návštevy zatvorená. Toto bolo jediné miesto počas splavu pri vode s gastroslužbami.

Nakoniec sa starý Dunaj spája s odpadovým kanálom z VD Gabčíkovo. Pokračujeme ešte asi pár km a pred Medveďovom na prekrásnej štrkovej plážičke táboríme. Ráno nás čakal len kúsok plavby až za cestný most, vedúci z Medveďova do Gyóru. Za mostom je ústie ľavostranného ramena, v ktorom je asi po 500 m vhodné miesto na ukončenie splavu, a ako sa zdalo aj reštaurácia. Toho času vďaka koroňákovi zatvorená.

Dunaj nepatrí k obľúbeným, hojne navštevovaným destináciám športových vodákov. No ak máte radi pobyt v prírode, táborenie, rybolov a hlavne pohodu, tak ste na správnej adrese. Neuveriteľné prírodné scenérie, krásne pláže, táborenie a kúpačka na brehu rieky, večer pri ohníku – tak to je splav Dunaja.


Dunaj sme už po tretí krát absolvovali na nafukovacích kánoe Yukon ROBFin. Svojimi jazdnými vlastnosťami a celkovou koncepciou sú to ideálne turistické lode. Poskytujú dostatok miesta na batožinu, pohodlné sedenie a stabilitu. Svojou flexibilitou sú použiteľné ako na klasickú turistiku, tak i na divokú vodu alebo dovolenku pri mori. Vyznačujú sa kvalitným prevedením a dlhou životnosťou.

Viac info na: www.robfin.sk
Predaj na: www.mana-shop.sk
Požičovňa: www.pozicovna-lodi.sk