Ipeľ – malá jednodenná ochutnávka

Každý vie, že rieka Ipeľ tečie niekde na hraniciach s Maďarskom, ale v rebríčku návštevnosti vodákmi je na tej najspodnejšej priečke. Nikto ho nesplavuje, nikto tam nechodí, veď kto by tam aj načo chodil. Olej. No ale predsa…

Náš jednodenný splav Ipľa začal pod obcou Hrkovce a končil niekde pred Ipeľským Sokolcom. Asi 20 km nádhernej lužnej rieky, pretekajúcej malebným Hontom, kde ako keby zastal čas. Na brehu fúkame naše kánoe Yukon ROBFin 6 kusov. Za týmto účelom využívame geniálnu novinku – baterkový vysávač z Lidla. Perfektná vychytávka.

Samotný splav je bezproblémový. Ipeľ je klasická lužná, prakticky stojaca rieka. Brehy sú strmé, hlinité a niekedy ťažko z lode dostupné. Prenášky na umelých hrádzach sú jednoduché. Civilizácia na brehu je minimálna. Na slovenské pomery je tu prekvapivo čisto. Táborenie je možné na mnohých miestach vytvorených rybármi. Na rybolov treba samozrejme rybársky lístok a platí tu kaprový režim. Revír je v hraničných vodách.

Pre koho je teda splav Ipľa vhodný? Určite nie pre partie kamarátov, bažiacich po zábave a adrenalíne. To radšej absolvujte splav Hrona. Ale ak máte radi pohodu a ticho v lone čarovnej prírody, táborenie, rybolov, tak ste na správnom mieste. No a keď splav spojíte s návštevou Honta, trebárs na bicykli či výstup na neďaleký maďarský vrch Čováňoš 938 m., tak vám to tam vydá aj na peknú týždennú dovolenku.

Ešte jedna rada na záver. Ak sa dá, tak splavujte Ipeľ radšej na plastovom kánoe Vydra. Je to naozaj olej a na nafučke sa narobíte. Plasťák vám požičiame na našej základni na Hrone alebo na Váhu. Dajú sa prepravovať na záhradke osobného auta.