Váhom cez Ružomberok

Je koniec apríla. V Kraľovanoch na stanici nás privítala pekná kosa a pohľad na zasnežené malofatranské štíty. Vlak do Liptovskej Teplej nám mešká, tak si čakanie krátime posedením v staničnej krčme. Po pol hodinke cesty vlakom fúkame lode na brehu Váhu, hneď pred stanicou Liptovská Teplá. Plánujeme splaviť cca 31 km po Váhu späť do Kraľovian, kde sme na stanici nechali auto.

Splav Váhu v tomto úseku má turistickú obtiažnosť, splavný je aj na otvorených lodiach a čo je hlavné, celoročne. Voda v rieke na celom úseku slušne tečie a plavba je spríjemnená peknými vlnkami. Krajina je otvorená, s častými výhľadmi na Malú Fatru alebo Choč. V závere dominuje prekrásny skalný kopec Šíp. Počas plavby sú dve jednoduché prenášky. Najprv cez čudné betónové monštrum, slúžiace ako most a potom je na začiatku Ružomberka nesplavná hať Jamborov prah. Je tam nebezpečný valec, tak to radšej neskúšajte. Jamborov prah má na svedomí už mnoho hrdinských životov. Prenáša sa po pravom brehu a samotná prenáška je krátka a pohodlná.

Pod Jamborovým prahom začína urbanizovaný úsek Váhu cez celulózku a samotný Ružomberok. Pod mestom plavba pokračuje peknou krajinou až po ústie rieky Orava do Váhu. Tesne pod ústím na futbalovom ihrisku v Kraľovanoch plavba končí. Je tu praktický betónový zjazd do vody pre autá. Na vlakovú stanicu pre auto je to odtiaľ len na skok.

Tento úsek Váhu je krajinársky veľmi pekný a z vodácko-turistického hľadiska hodnotný. Celkový dojem však narúša hlavná cesta v tesnej blízkosti rieky. Dobrou správou ale je, že už o nejakých 100 až 200 rokov by mala byť dokončená v tomto úseku diaľnica, ktorá je vedená tunelmi a ďaleko od rieky. Naši pravnuci sa majú na čo tešiť.

Od Ružomberka sa plavíte cez dediny, takže je v ponuke viacero reštaurácií a krčiem. Od hladu a smädu nezomriete. Odporučiť možno najmä salaš Krajinka pod Hrboltovou. Veľmi pekné miesto, kvalitná regionálna gastronómia a aj príjemné ceny.  Tu je link na google mapách: https://goo.gl/maps/vn8MSoeDYBRZVDTy8


Na tento turistický splav netreba špeciálne vodácke oblečenie, ale neoprénové topánky a ponožky do chladnej vody potešia. Plávacia vesta by mala byť samozrejmosť. Postačí aj turistický model K-Tour od Hika. Plavili sme sa na nafukovacom kánoe Yukon a kajaku BOBR od ROBFinu