Sázava – Stvořidla

Slávne Stvořidla sú asi 4 km dlhý, perejnatý úsek rieky Sázava, medzi Smrčnou a osadou Stvořidla. Cca 140. až 135. riečny kilometer.  Obtiažnosť sa pohybuje v závislosti na prietoku vody medzi WW II a WW III+.  Poväčšine roka sú Stvořidla pre nedostatok vody nezjazdné, my však máme šťastie, silné dažde dostatočne naplnili koryto.

Ubytovávame sa v chatkách v osade a kempe Stvořidla. Tu je možné aj stanovať alebo prísť vlastným karavanom. Kvalita ubytovania a stravovania je turisticko-trampského štandardu, nič pre fajnovky. Zato atmosféra je tu vynikajúca. Večery v miestnej hospúdke sú nezabudnuteľné. Trampi hrajú na gitarách, pivo tečie potokom a planú táborové ohne. Tramping tu stále žije!

Veľkou výhodou Sázavy je jednoduchá logistika vďaka tzv. „Posázavskému Pacifiku“. Železnica, vedúca prakticky celým údolím Sázavy má zastávky skoro na každom kroku. Priamo v osade Stvořidla je zastávka, z ktorej sa vezieme do Smrčnej. Tu fúkame lode (hospúdku na stanici sme neobišli) a vyrážame na vodu. Možno pol hodinka, možno hodinka a sme dole. Okamžite znova sfukujeme lode, lebo Posázavský Pacifik už húkal za zákrutou. Ten nás znova vezie hore do Smrčnej. V ten deň sme si dali Stvořidla dva krát.

Po obede pokračujeme smer Ledeč nad Sázavou. To už je ale olej. Prechádzame okolo Sluneční zátoky, kde sa konali skautské tábory legendárnej pražskej dvojky, pod vedením slávneho Jaroslava Foglara alias Jestřába. V Ledči si ešte skočíme dve zjazdné hate. Po krátkej prehliadke mestečka a posedení v hospúdke (tak už to na Sázave chodí), sa Posázavskym Pacifikom vezieme späť na Stvořidla. V nedeľu ešte raz dávame Stvořidla a víkend končí.

Splav sme absolvovali na nafukovacích kánoe Yukon a deti sme viezli na rafte HOBIT od ROBFinu. Splav bol technicky nenáročný, ale isté skúsenosti by aspoň zadák mal mať. Samozrejmosťou by mali byť plávacie vesty a nič nepokazíte ak si dáte helmu. V aprílovej chladnej vode sme ocenili aj neoprénové kraťasky a topánky.