Na sútoku Dunaja a Ipľa

Ak vás vaše vodácke potulky zavedú niekedy na sútok Dunaja a Ipľa, ocitnete sa uprostred Dunajsko – Ipeľského národného parku. Celý leží na území Maďarska, preto Duna-Ipoly Nemzeti Park. Odložme teda na chvíľku pádlo a poďme sa prejsť na vrchol Csóványos 938 m. (čítaj Čováňoš). Je to najvyšší vrch pohoria a údajne tretí najvyšší v Maďarsku.

Štátnu hranicu s Maďarskom sme prekročili vo Vyškovciach nad Ipľom.  Kúsok za hranicou leží obec Kemence. Autá parkujeme v konečnej stanici úzkorozchodnej železničky Feketevölgy. V sezóne vás tam z dediny Kemence zavezie vláčik. 

https://goo.gl/maps/2Lt5Vzkh2zULfm8E6

Modrou turistickou značkou stúpame na vrchol Nagy-Hideg-hegy (Veľký studený vrch) 864m. Najprv postupujeme malebnou dolinou s pozostatkami bývalej lesnej železničky, čo sa nám veľmi páčilo. Z doliny strmo stúpame na samotný vrchol, kde nás čaká BUFET!!! Forinty vám netreba, dá sa platiť kartou. 

Postupujeme hrebeňom na hlavný cieľ nášho pochodu, vrch Csóványos. Na vrchole je mohutná železobetónová rozhľadňa, odkiaľ je celé Slovensko ako na dlani. Pre slabšiu viditeľnosť vidíme maximálne Nízke Tatry, ale za dobrej viditeľnosti vidno určite aj Vysoké Tatry.  Späť k autám sa vraciame po zelenej turistickej značke.

https://www.dunaipoly.hu/en/