Otužovanie – pár praktických rád pre začiatočníkov

Prichádza obdobie, ktorému sa tešia všetci otužilci – prichádza zima! Pomaličky vyťahujeme neoprénové plavky a doplnky a berieme sa k vode plávať a otužovať telo, ale aj vzťahy v skupine ľadových medveďov. My takú partiu síce nemáme, no i tak sme si dali názov – sme „lošonské kaprice“ a vôbec nám nevadí, že sme iba dve! 🙂

            

V tomto článku by som rada zhrnula zopár bezpečnostných rád a tipov pre začiatočníkov, keďže aj my medzi nich patríme. Tak poďme na to.

Prvá a veľmi dôležitá rada – choď otužovať s človekom, ktorého poznáš, aby si sa na neho mohol/la spoľahnúť. Pri otužovaní môžu nastať neočakávané, a nie veľmi príjemné situácie, kedy už potrebuješ pomoc iného. Zásadná rada – neriskovať, nepreceňovať sa, ale počúvať svoje telo a vyjsť z vody včas. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste.

  • Pred plávaním je dôležitá krátka rozcvička – vyzliekanie do plaviek je potom oveľa príjemnejšie.
  • Dýchaj pomaly, zhlboka a s kľudom.
  • Nepreceňuj sa – vyjsť z vody skôr ako tvoj kamoš nie je hanba, toto nie sú preteky, ide len o teba a tvoj pocit.
  • Alkohol a otužovanie – veľmi zlá kombinácia, neskúšať.
  • Nikdy nechoď otužovať sám/sama – ako bolo už vyššie spomenuté, vždy maj so sebou parťáka, na ktorého sa vieš v zlých chvíľach spoľahnúť.
  • Neplávaj pod ľad – toto je azda najdôležitejšia rada. Plávanie pod ľadom je maximálny extrém, v žiadnom prípade to neskúšaj, je to hazardovanie so životom.
  • Neplávaj ďaleko, nikdy nevieš, kedy dostaneš kŕč, príde ti zle alebo sa ti začne točiť hlava, a v prípade, že sa niečo podobné stane, len ťažko ťa niekto pôjde zachraňovať ďaleko od brehu. Naopak, keď si blízko brehu vo vode, kde dočiahneš nohami na zem, stále k tebe môže niekto dokráčať, alebo aj ty sám/sama dokráčať na breh.
  • Nelám ľad holými rukami – môžeš sa porezať a koža je tak znecitlivená, že ranu vo vode neucítiš ani neuvidíš.
  • Neobliekaj sa hneď ako vyjdeš z vody, odev pôsobí ako izolácia medzi teplým vzduchom v miestnosti a chladným povrchom nášho tela a ťažšie sa potom zahreješ. Radšej sa zahrej ešte pohybom a teplým čajom.
  • Dbaj na bezpečnosť o seba, o svojho parťáka a svoje osobné veci.
  • Odporúča sa tiež pred otužovaním poradiť s lekárom, najmä ak máš problémy so srdcom.

Prvé ponorenie do studenej vody môže byť trošku šokujúce, pred tým sa nadýchni a potom si môžeš kľudne aj zakričať, zaspievať alebo čokoľvek. Ja napríklad občas po ponore do ľadovej vody panikárim, veľmi rýchlo dýcham a robím neidentifikovateľné zvuky. Moja parťáčka je tá, čo ma vždy upokojí slovami „pomaly dýchaj, nádych výdych, je to v pohode, to dáme“. A poviem ti, pomáha to. Už po pár sekundách prestávam vnímať chlad, moje telo si na studenú vodu zvykne a začnem si vodu užívať.

Avšak plávanie v jazere považujem už za pokročilú aktivitu, keďže mám veľký rešpekt voči otvoreným vodám. Kŕč, vodné víry či náhla nevoľnosť sú častými dôvodmi, kedy začne otužilec panikáriť. Za prevratnú pomôcku pri plávaní považujem plaveckú bójku a suchý vak v jednom. Do vaku si vložíš osobné veci, ako napr. kľúče od auta, zatvoríš, nafúkaš, pripevníš okolo pásu a môžeš ísť plávať do hlbokej vody s pocitom bezpečia a istoty. V prípade, že nevládzeš, alebo dostaneš kŕč do nohy, jednoducho sa o bójku oprieš a oddýchneš si. Sú vyrábané vo výrazných farbách a aj vďaka tomu ťa v prípade nebezpečia ľahko na vode nájdu.

Pomôcky, ktoré sa hodia pri otužovaní

Počas októbra, a až do polovice novembra sme to dávali aj bez neoprénov, potom už klesla teplota vody pod 6°C, a prsty na rukách a chodidlách sme mali tak skrehnuté, že sme mali problém obliecť sa. Preto sme si zadovážili neoprénové topánky a neoprénové rukavice a úprimne – bez nich si to už nevieme predstaviť. Je to obrovský komfort a pomoc najmä pri už spomínanom obliekaní. S nimi zvládneš oveľa ľahšie chlad a vydržíš dlhšie.

Ďalšie pomôcky a vychytávky:

  • Termoska s teplým čajom – teplý čaj ťa zahreje.
  • Neoprénové ponožky/topánky: predávajú sa rôzne hrúbky neoprénu, čím hrubší, tým sa cítiš komfortnejšie vo vode. Stačia aj neoprénové ponožky. Ale v prípade, že človek ide do neznámeho terénu, alebo si chce pred a po otužovaní zabehať, odporúčam neoprénové topánky.
  • Neoprénové rukavice: veľká pomoc pri odhadzovaní ľadu. Vďaka teplotnému komfortu sa ľahšie oblečieš a nebudeš mať skrehnuté prsty na rukách.
  • Čiapka: cez hlavu uniká najviac tepla a práve mozog podchladenie veľmi cíti.
  • Sekera na vysekanie ľadu.
  • Oblečenie, ktoré po otužovaní ľahko oblečieš: tepláky, mikina, topánky.
  •  Pončo uterák – uterákové pončo ťa ochráni pred vetrom a tiež dodá trošku súkromia
  • Bójka a suchý vak: je nielen dobre viditeľný bod na hladine, ale aj praktický suchý vak aj plávajúce odpočívadlo. Do suchého vaku si môžeš vložíš drobnosti, ktoré si chceš zobrať so sebou. V prípade nebezpečia sa o bójku ľahko oprieš a počkáš na pomoc.

          

Po otužovaní vyjdeme z vody červené ako raky, ale žiadna panika, je to prirodzené. Už si len zacvičiť, pokecať, vypiť čajík, obliecť sa a endorfíny sa začínajú vyplavovať. Odporúčam skúsiť každému. Prináša to samé pozitíva – máme spoločnú aktivitu, ktorá nás baví a na ktorú sa vždy tešíme, v zime nebývame choré a cítime sa psychicky aj fyzicky lepšie. Posledná fotka už aj s našou kamoškou, a lošonské kaprice sú už tri! 💪

 

Na záver malá ukážka z nášho otužovania: