Prázdniny na Hrone? Dobrý nápad!

Ak sa chytáte na prázdninový putovný splav Hrona, je to dobrý nápad. Je jedno, či si splav organizujete vo vlastnej réžii alebo využijete službu našej požičovne lodí na Hrone, isto vám prídu vhod aktuálne informácie z Hrona na trase Nemecká-Kozárovce, zozbierané na každoročnej jarnej inšpekčnej plavbe.


Úvodom treba poznamenať, že putovný splav Hrona má byť dobrodružstvo opradené rúškom tajomstva. Nasledujúce informácie budú teda hlavne o splavnosti rieky a o službách na jej brehu. Horný úsek od Nemeckej po Zvolen je komerčnejší, sú tu táboriská a krčmy ale od Zvolena dole je to už biednejšie. Ale vždy sa niečo nájde.

Začíname v Nemeckej, na našej základni v Motoreste Nemecká km. 202. Prvá obec na trase je Brusno. Áno je tu krčma. V Medzibrode na lúke, kde je možné aj prespať, je odstavená stará Ávia, prerobená na výčap km. 196,5. Slušná reštaurácia Grajciar je v Lučatíne km. 194. 

Lodenica na Mlynčoku km. 192 je miesto, kde sa musí každý vodák zastaviť minimálne na jedno. Je tu vodácke táborisko, bufet a požičovňa lodí.

Medzi Mlynčokom a Šalkovou sú dve pereje. Obidve sú bezpečné. Tá druhá má na svedomí nejaké tie dotlčené kolená a partnerské hádky, ale inak nič viac. Pod ňou už začína vzdutie MVE Šalková. Na začiatku obce je dobre označená krčma Natal. Tu si aj zajete, aj vypijete. Prenáška v Šalkovej je cca 50 m dlhá a vedie po ľavom brehu km. 

Na začiatku Banskej Bystrice je hať Smrečina. Jazdí sa vpravo bez problémov. V celej Bystrici je prakticky nemožné vyliezť z vody alebo niekde pristáť. Je to škoda, možno by si mnoho vodákov mesto pozrelo. Historické jadro je len kúsok od Hrona.

Za mestom sú hneď dva kempy. Kemp u mlčanlivého Fera v Iliaši km. 173 a Fort Geronimo vo Vlkanovej km. 170,5.  Ten prvý je taký pokojnejší a sparťanskejší. Voda len zo studničky, WC suché a bufet Fero zatvára s prvou hviezdičkou na oblohe. Ak hľadáte kľudné miesto v tieni stromov, tak ste tu dobre. Fort Geronimo ponúka všetko, čo má kemp mať, teplú vodu, WC, jedla a pitia čo hrdlo ráči a pravú kempovú atmosféru. Pripravte sa, že v blízkosti oboch kempov vedie železnica.

Pred Sliačom na km. 164 je ešte jeden kemp, Kemp u rybárika. Pokojné a čarovné miesto s dobrým vybavením a dobrým bufetom. Asi TOP na Hrone.

V Sliači, ak pristanete pod mostom (za ľavým pilierom je plytčina), tak máte na oboch brehoch všetko čo potrebujte. Reštaurácie, potraviny, lekáreň a aj bankomat. 

Zvolen je už len kúsok. Tu vás čaká nesplavná hať km. 158. Prenáša sa po pravom brehu a je to kus, ale ak budete mať šťastie, tak bude otvorená šlajsna. Vo Zvolene je kúsok pumpa alebo veľké nákupné centrum. Do Lidla je to spod hate 7 min. podľa gúgla.

Od Zvolena sa mení aj charakter rieky. Výrazne sa spomalí. Z ľavej strany priberie jeden zo svojich najvýznamnejších prítokov – Slatinu. Pod Pustým hradom na Medokýši je možné na divoko táboriť km. 154. V Budči je oficiálny kemp, ktorý nikdy poriadne nefungoval a nič nenasvedčuje tomu,  že by mal fungovať. Prespať sa tu určite dá, ale nespoliehajte sa na služby. 

Oprava z 25. júna 2023. Kemp v Budči je otvorený aj z bufetom!!!

Na km. 149,5 je cestný most z Ostrej Lúky do Budče. Ak ste hladní na reštauračné jedlo, tak je len kúsok od pravého brehu Čertova koliba. Asi varia dobre, lebo je tam furt plno. Link: https://goo.gl/maps/cx1hj1do9ypMYENc9

V Hronskej Dúbrave na km. 144 je MVE. Prenáša sa len kúsok po pravom brehu, ale ide to aj vľavo cez rybovod. Je to úplne v pohode.

V Jalnej na km. 141 pred mostom je parádna krčma. Otvorená je od obeda. Majú aj čo to pod zub. Určite sa zastavte.

Treba spomenúť, že od Zvolena po Kozárovce je už len jeden oficiálny kemp v Revištskom Podzámčí. Preto je na vás, kde sa zložíte na noc.

Ďalej plavba povedie popod zrúcaninu hradu Šášov, veľmi pekné miesto a cez Žiar nad Hronom. Tu je možnosť sa kvalitne najesť v Reštaurácii stanica ZH kúsok od Hrona. Tu: https://goo.gl/maps/xzMJyQPGGbhRMMvV7

Zo Žiaru po Hliník je krajinársky, veľmi pekný úsek Hrona. Ten končí v Lodenici KST Tempo Hliník km. 121. Na tomto mieste sa dá táboriť, cez víkendy aj čapujú.

Z Hliníku to máte už len 7 km do kempu v Revištskom Podzámčí km. 114. Je tu všetko, čo potrebujete a je to jediný kemp na celom dolnom úseku. Veľmi pekné miesto. Hneď v kempe sú dve reštaurácie, pár minút chôdze je Kúria Bzenica. Na krátky výlet sa môžete vybrať na zrúcaninu hradu Revište alebo do Zveroparku

Z Revišťa po Brehy km. 95 je to stále pekný splav, ale nie je tu nič, čo v tomto článku stojí za zmienku. V Brehoch, na ľavom brehu je futbalové ihrisko, kde sa dá táboriť a je tu krčma. Kúsok sú aj potraviny. Tu zvážte ukončenie splavu. Ak ale pokračujete, pripravte sa na úsek, kde vám bude robiť spoločnosť blízka diaľnica až po cestný most km. 86 pred Hronským Beňadikom. Tesne pred mostom, na pravom brehu, nájdete Tekovskú kúriu. Okrem reštaurácie je tam aj pekáreň a zelovoc. Otvorené prakticky furt. Miesto nie je nijak na Hrone označené, a nie je tam ani nijaký prístav či chodník k vode. Dá sa to ale zvládnuť bez problémov. Pozor! Prekračujete frekventovanú železnicu a cestu.

Posledných pár kilometrov do Kozároviec je to už pohodová plavba malebnou krajinou. V Kozárovciach, pri železničnej stanici je motorest Stop a ten nás nikdy nesklamal. Tu naša virtuálna plavba po Hrone končí.


Záverečné zhrnutie

Táborenie
Tu je zoznam oficiálnych táborísk na Hrone. Ak plánujete počas splavu táboriť „na divoko“, tak je to tolerované všade a je dosť možné, že sa mu ani nevyhnete.

 • km. 192 Lodenica na Mlynčoku – Slovenská Ľupča
 • km. 173 Kemp u Mlčanlivého Fera – Iliaš
 • km. 170,5 Fort Geronimo – Vlkanová
 • km. 164 Kemp u Rybárika – Veľká Lúka
 • km. 121 Lodenica KST Tempo Hliník – Hliník nad Hronom
 • km. 114 Kem v Revištskom Podzámčí

Stravovanie

 • km. 196,5 Reštaurácia Grajciar – Lučatín
 • km. 192 Lodenica na Mlynčoku – Slovenská Ľupča
 • km. 183 krčma Natal – Šalková
 • km. 170,5 Fort Geronimo – Vlkanová
 • km. 164 Kemp u Rybárika – Veľká lúka
 • km. 162,5 Sliač – viacero možností, treba zastaviť za ľavým mostným pilierom
 • km. 149,5 Čertova koliba – Budča (cca 200 m od rieky)
 • km. 141 krčma Stanica Camden – Jalná (len skromné jedlo, utopence, hermelín a pod.)
 • km. 132 Reštaurácia Stanica ZH
 • km. 114 Revištské Podzámčie, viacero možností
 • km. 86 Tekovská kúria – Hronský Beňadik
 • km. 79 Motorest Stop – Kozárovce

Nákup potravín
Zopár tipov, kde nakúpiť potraviny blízko rieky. Uvádzame lokalitu a link na Google mapy, kde bývajú zvyčajne uvedené aj otváracie hodiny.


Putovný splav Hrona, alebo ako sa píše v titulku – Prázdniny na Hrone je dokonalé dobrodružstvo za pár peňazí. Ale skôr ako sa pre toto dobrodružstvo rozhodnete, zvážte či chcete:

 • spať na zemi v spacáku
 • čurať do kríkov
 • celý deň byť fyzicky aktívny
 • jesť špekačky, konzervy a wifonku
 • smrdieť od ohňa
 • stráviť hodiny na slnku
 • prežiť búrku v stane alebo pod stromom
 • nedajbože aj uštipnutie od komára

Ak áno, potom AHOJ na Hrone!