Dunajec – rieka dobrej nálady

Tentokrát sme splav rieky Dunajec neplánovali. Len tak sa to medzi rečou spomenulo, a už sme sedeli v aute smer Pieniny. Naša malá skupinka ešte pred zotmením rozkladá svoj tábor v Autokempe Dunajec v Červenom Kláštore.

Už cestou v aute vládne dobrá nálada, ktorú čiastočne udržujeme modranským vínkom. V Červenom Kláštore sú dva kempy. My zvykneme táboriť v už spomenutom Autokempe Dunajec.  Je priamo pri vode, má výhodnú polohu z hľadiska logistiky splavu, čisté sociálky, dokonca už aj bazén, kvalitné gastro služby a „hlavne“! Je tam vždy dobrá nálada. 

Červený Kláštor sa za posledné roky stal moderným centrom cestovného ruchu. Je tam kopa reštaurácií, penziónov a dnes už trinásť vodáckych požičovní. My si samozrejme vezieme vlastné lode z našej požičovne lodí na Hrone, ale dopravu do Lysej nad Dunajcom nám poskytla požičovňa lodí Canoeraft-dunajec.sk. Máme spolu dlhodobú spoluprácu a dobré vzťahy. Nájdete ich priamo pred kempom.

Lode fúkame ako vždy na lúke v Lysej nad Dunajcom. Sme celkom v dobrej nálade, lebo tečie pekná voda a slnko sa na nás usmieva z modrej oblohy. Naša flotila je poskladaná z lodí značky ROBFin.

Nálada nás neopúšťa ani po štarte napriek tomu, že sa prihnala búrka. Plavíme sa prvú polovicu plavby po náš kemp, kde je Penzión Pltník. Reštauráciu tam majú hneď pri vode, varia vždy dobré denné menu – tak nie je dôvod tu nestáť. Pokračujeme v plavbe po „kláštor“ Červený Kláštor, kde zvykneme stáť na kávičku. Tu už začína samotný prielom Dunajca v dĺžke 9 km. V prielome rieka vytvorila z vodáckeho hľadiska niekoľko zaujímavých pasáží, ktoré vás bezpečne udržia v dobrej nálade.

Lode balíme na konci splavu, v ústi Lesnického potoka. Prihnala sa búrka. Keďže sme stále v dobrej nálade, objednávame si dva koče po 20 €, ktoré nás odvezú po chatu Lesnica, cca 1,1 km. Odtiaľ nás odváža 9 miestny taxík za 40 € späť do kempu. 


Rieka Dunajec je možno najkrajšia vodácka destinácia na Slovensku. Splavná je celoročne aj pre amatérov a začiatočníkov. Na jej brehu je dostatok služieb pre širokú turistickú verejnosť. Okrem bohatej ponuky ubytovania a stravovania sú tu i požičovne športových lodí, požičovne bicyklov, taxi služby a služby typu wellness. Na svoje si tu prídu vodáci, cykloturisti, peší turisti dokonca aj rybári.