Kohútka – Portáš

Neďaleko Púchova, na Slovensko-moravskom pomedzí leží rekreačné stredisko Kohútka – Portáš. Prístupné je zo Slovenskej strany cez obec Lazy pod Makytou, ďalej cez osadu Čertov po novo zrekonštruovanej ceste. Pre peších je prístupné po samotnej hrebeňovke Javorníkov, červená turistická značka, alebo po zelenej z Čertova na Portáš. Stredisko je navštevované hojne zo Slovenskej strany, najmä však z Českej. Napriek tomu že štátna hranica prechádza pomedzi chaty, stredisko je prevádzkované len českými podnikateľmi. Táto skutočnosť nič nemení na tom, že návšteva Kohútky v akomkoľvek ročnom období stojí za to.

Turistika
Chaty Kohútka a Portáš, sú významnou zastávkou každého turistu prechádzajúceho hrebeňom Javorníkov peši, na bicykli, alebo na bežkách. Pre všetky tieto aktivity je hrebeň, ako stvorený. Pri podrobnejšom preskúmaní mapy zistíte že ideálne miesta s rozvinutými službami pre turistickú verejnosť sú na hrebeni šikovne rozložené. Umožňujú naplánovať trasu i s ohľadom na „slabšie kusy“ už od Jablunkova, kde je chata Tetřev, cez Biely kríž, Bumbálku, Kasárne atď.

Lyžovanie
Na Kohútke v roku 2010 spustili novú štvorsedačku, čo výrazne zvýšilo kvalitu služieb poskytovaných širokej lyžiarskej verejnosti. Ku komfortu slúžia i viaceré vleky vhodné i pre začiatočníkov, požičovňa lyží a detská lyžiarska škôlka. Všetko podstatné ohľadne lyžovania na www.kohutka.cz

Ubytovanie, stravovanie
Okrem veľkých chát Kohútka, Portáš, Javorka a Spartak, poskytujú ubytovanie mnohé malé chaty v bezprostrednej blízkosti. Stravovanie je možné v každej zo spomenutých chát v celkom slušnej kvalite. Osobne uprednostňujem chatu Portáš. Má takú patinu pravej horskej chaty, na rozdiel od mierne gýčovej Kohútky. Portáš má aj vlastné vleky i keď nižšieho štandardu. Všetky spomenuté zariadenia ponúkajú rôzne služby typu wellness, sauna, bazén a podobné somariny na ktoré ja peniaze neutrácam.

Technické informácie

  • Kohútka – Budvar
  • Javorka – Bernard
  • Spartak – Gambrinus
  • Portáš – Plzeň

Odporučená mapa

  • VKÚ Harmanec č. 108, Javorníky, Púchov