Lampióny šťastia

Balóny šťastia, lampióny šťastia, lampióny prianí, alebo lietajúce lampióny. Tradične používané v Ázii pre oslavy a festivaly. Veľa ľudí vypúšťa tieto lampióny ako symbol uvoľnenia starostí a problémov. Lampióny sú plne biologicky rozložiteľné, nehorľavé, bezpečné, jednoducho použiteľné a vytvárajú ohromujúci vizuálny efekt, ktorý dodáva radosť a údiv pri každej špeciálnej príležitosti. Jediné čo musíte urobiť je ľahké zapálenie palivových článkov a pozerať sa ako sa lietajúce prianie vznesie až do neba. Pomocou sily ohňa sa vo vzduchu udržia lampióny po dobu asi 12 minút a vyletia až do výšky 1000 metrov.

Presne tieto „plne biologicky rozložiteľné“ balóny šťastia 16. septembra 2011 vypúšťali detičky u nás pred šenkom. Nie pred tým kde čapujú Topvar, ale pred tým kde čapujú Bernard, teda pri potoku. Čo čert nechcel pristáli niektoré na mojej záhrade. Vtedy ma napadlo že s ich „plne biologickou rozložiteľnosťou“ spravím pokus.

Ono totiž v posledných rokoch sa rôzne organizácie predháňajú v rekordoch typu „kto vyššie viští“ a organizujú akcie, kde sa tých balónov vypúšťajú stovky, ak nie tisíce. Z účastníkov každý napíše na balón odkaz typu “ MYLUJEM CMORÍKA“ a potom mu zamáva. Tým považuje akciu za ukončenú. To že balón nakoniec niekde dopadne na našu ťažko skúšanú planétu už nikoho netrápi.

Na priložených fotografiách si pozrite priebeh, ako sa biologicky rozkladá balón šťastia na mojej záhrade.

Lampióny šťastia
16. september 2011. Deň „Dé“

Lampióny šťastia
10. október 2011

Lampióny šťastia
3. november 2011

Lampióny šťastia
2. december 2011

Tvrdiť že púšťanie balónov šťastia je vážny ekologický problém, by bolo pritiahnuté za vlasy. On sa ten balón nakoniec biologicky rozloží. Len to nie je tak, ako si predstavujeme, zo dňa na deň. Je len na vás, ako sa v budúcnosti k podobným, hromadným akciám vypúšťania komunálneho odpadu postavíte.