Dunajská pádlovačka

Dunaj na svojej púti Európou nakukne aj na Slovensko a práve v mieste, kde ho opúšťa, tvorí tzv. Vyšehradský oblúk. Veľmi čarovné miesto v zovretí zalesnených kopcov s nekonečnými štrkovými plážami a čistou vodou. Toto miesto sme si vybrali ako cieľ nášho dvojdenného splavu z Ostrihomu do Budapešti. K tomu sa pridalo katalógové počasie októbrového babieho leta. 

Do Ostrihomu sa zo slovenského Štúrova dostanete cez most Márie Valérie. Hneď pod mostom na Maďarskej strane je veľa možností zaparkovať a začať splav. Je ale večer, treba nám nájsť táborisko, tak ešte pokračujeme po ceste č. 11 smer Budapešť až po miesto v gúglackej mape, označené ako Adri Büfé (https://goo.gl/maps/6iCsQA9n5YS2). Je to veľké verejné parkovisko, vhodné miesto na táborenie, krčma a autobusová zastávka. O autobuse bude ešte reč. Tu do noci hulákame pri gitare a ráno fúkame nafukovacie lode Yukon ROBFin

Dunaj prakticky netečie, tak ručičky naše lenivé dostávajú zabrať. Našťastie je na brehoch Dunaja dostatok osviežovní. Sú to jednoduché krčmy, ale aj fajnové reštaurácie. No a práve tieto krčmičky zapríčinili, že už za Vyšehradom nás zastihla tma, tak táboríme na začiatku ostrova Szentendrei siget. Na druhý deň márne o dušu pádlujeme, ale časový sklz nedobiehame. Splav predčasne končíme v mestečku Leányfalu, samozrejme v krčme.

Je jedno kde skončíte splav, lebo cesta č. 11 z Budapešti do Ostrihomu kopíruje Dunaj. Zastávka autobusu jazdiacom na tejto trase je na každom kroku. Ten vás výmenou za vaše forinty dovezie rovno k autu. Autobus ide každú hodinu. Cestovný poriadok je tiež na gúgli (https://goo.gl/maps/o3wRasN9kbn).

Miesta na táborenie a kúpanie sú to všade na brehu. Veľmi nás prekvapila čistota a malebnosť prostredia.