Veterlín

Ak sa nemýlim, v Malých Karpatoch je jedenásť kopcov prevyšujúcich hranicu 700 m.n.m. Veterlín s výškou 723,5 m je piaty v poradí a Čelo ktoré spolu s Veterlínom tvorí kompaktný hrebeň s výškou 716 m.n.m je v poradí siedma sedemstovka. Len o jeden meter ho prevyšuje Havranica v susednom, oveľa navštevovanejšom Zárubskom hrebeni. Možno práve pre bezprostrednú blízkosť Zárub, najvyššieho kopca Malých Karpát, neviedla na Veterlín nikdy turistická značka. Aspoň čo stará mama spomínali.

To však nič nemení na atraktivite hrebeňa Veterlín – Čelo. Na samotnom hrebeni, ako nakoniec vo všetkých výškových partiách Malých Karpát, možno rozpoznať zvyšky pôvodného lesa. Navyše je pochod spestrený viacerými výhľadmi smerom na Trnavu a južnú časť Malých Karpát. Na opačnú stranu je hrebeň pokrytý pomerne hustým lesom, inak by bol hrebeň Zárub, najmä zrúcanina hradu Ostrý kameň, ako na dlani.

Na vrchole. V pozadí obec Lošonec a Orešanské vŕšky.
Na vrchole. V pozadí obec Lošonec a Orešanské vŕšky.

Masív Veterlínu je na jar pokrytý kobercom snežienok a Medvedieho cesnaku.
Masív Veterlínu je na jar pokrytý kobercom snežienok a Medvedieho cesnaku.

Celý hrebeň je už od dávna rajom jaskyniarov. Najznámejšou jaskyňou je Malá skala, ale čo všetko ukrývajú útroby Veterlína vedia len zasvätený. Práve v týchto miestach, ako mladý zapálený chalani začínali viacerý trnavský jaskyniari. Dnes sú z nich už slávne osobnosti v obore a na konte majú mnohé svetové prvenstvá.

Tu niekde je vstup do jaskyne Malá skala.
Tu niekde je vstup do jaskyne Malá skala.

Najvýhodnejšie nástupné miesto na Veterlín sú Smolenice, prípadne Jahodník. Je tam najviac osviežovní. V pohode to však ide i od VN Buková, alebo z Plaveckého Mikuláša. To si však určite dokážete pozrieť na mape aj sami.

Odporučená mapa

  • VKÚ Harmanec č. 128, Malé Karpaty – Záruby

5
Pohľad na Trnavskú tabuľu.

6
Pohľad na Malé Karpaty smerom na juh. V pozadí Čierna skala, Klokoč a Vápenná.

Keď mojim priateľom z Horehronia rozprávam o krásach našich malokarpatských sedemstoviek idú sa popučiť od smiechu. Verte, ale že vám Veterlín nedá nič zadarmo a nohy vás určite budú bolieť. Záverečné pivko v niektorom z vyhlásených smolenických šenkoch potom chutí ako medík.