Plán Bé

V jednu krásnu jesennú nedeľu, takú tú ako z katalógu, sme po dohode s viacerými rodinami zbalili deti a poďho na výlet. Našim cieľom mala byť ZOO farma Nový Zéland pri Piešťanoch. Ako plán Bé, čo sa nakoniec ukázalo ako správna voľba, sme si zvolili zrúcaninu hradu Tematín. Obe atrakcie ležia v Považskom Inovci, v blízkosti Piešťan.

Nachádza sa za obcou Modrová hneď pri ceste smerom na Bezovec. Ide o rozsiahle lúky na ktorých miestny podnikateľ chová netradičný dobytok z celého sveta, no najmä ozajstné austrálske klokany. Nový Zéland tam pripomínali len občasné ukážky zháňania dobytku helikoptérou a počas sezóny každodenné vystúpenie autentického maorského folklóru. Za týmto účelom si podnikateľ chová i skupinu naozaj pravých Maorov. Inak sa to tu Novému Zélandu vôbec nepodobá.

Prvé čo zaujalo deti bola dokonalá replika krokodíla. Ležal si len tak v neprístupnej rokline, ohradenej dreveným zábradlím a naozaj vyzeral ako živý. Detský rozum automaticky vydal pokyn z pohybového centra mozgu rukám, tie uchopil prvý predmetom čo im padol do oka a poďho prebrať krokodíla z letargie. Krokodíl sa síce neprebral, ale prebral sa akýsi mladý muž z personálu a zúrivo ukazoval na zdrap papiera formátu A5, popísaný ceruzkou a visiaci na strome nedaleko od krokodíla. Stálo na ňom krasopisne napísané: Zákaz hádzania predmetov do krokodíla! Alebo podobná blbosť.

Nezdar s krokodílom nás však neodradil. Boli sme pevne rozhodnutý vidieť pravé „novozélandské“ klokany na lúke za Modrovou. Zatiaľ čo som lovil značný obnos slovenských Euro v peňaženke, (dospelí 3 €, dieťa 2 €) vrhli sa deti k drevenej ohrade za ktorou sa pásli nejaké írske kravy. Vtedy kde sa vzal tu sa vzal, ďalší mladý ambiciózny podnikateľ v cestovnom ruchu. Kárajúc moje deti tak že by sa aj dlaždič červenal ich strhával z tej ohrady. Nuž a vtedy som si spomenul na svoj robotnícky pôvod a predviedol som mu svoje šou. Bolo nám jasné že potrebujeme plán Bé.

Tematín je zrúcanina hradu, na úpätí Považského Inovca nad obcou Lúka. Jeho silueta sa zreteľne rysuje na obzore a je viditeľná i z diaľnice v smere Bratislava – Žilina. Prístup k zrúcanine je po žltej značke z Hrádockej doliny, alebo po modrej turistickej značke z obce Lúka. Najrozumnejšie je však vyraziť po tej istej modrej značke, ale z rekreačného a lyžiarskeho strediska Bezovec. Chodník vedie prevažne hrebeňom s peknými výhľadmi na Považie. Bezovec poskytuje dostatočné zázemie pre turistov. Stravovanie, ubytovanie a parkovanie. Trasa trvá niečo vyše hodiny a je bez väčších prevýšení. Deti sa cestou kochali výhľadmi do doliny, poznávali nenútene prírodu, pásli sa na plodoch jesene a Tematín prelozili skrz-naskrz.

Túra Bezovec – Tematín je oveľa hodnotnejším zážitkom ako gýčové farmy typu Nový Zéland. Bol som prekvapený i reakciou detí, ktoré ako keby už boli presýtené rôznymi atrakciami čo im dnešná doba prináša. Hrad, túru a kofolu na Bezovci si užili. Atrakcie s bombastickými názvami a premakanou internetovou prezentáciou sú v reále často len bezduchou paródiou a kratochvíľou. Nebolo to po prvý krát čo zabral plán Bé.

Doporučená mapa

  • VKÚ Harmanec č. 130, Považský Inovec