Madeira – ostrov návratov

Madeira – ostrov návratov tiež nazývaný ostrovom večnej jari. Mne Madeira otvorila svoju náruč až po strastiplnej 41 hodinovej ceste. Najprv nám let z Lisabonu na Madeiru zrušili a preložili na ráno. Potom sme dva krát nad Madeirou len zakrúžili a pre silný vietor nepristáli. Ale vraví sa že do tretice všetko dobré a tak aj bolo. Tretí let bol úspešný. Ešte 24 hodín čakania na stratenú batožinu a výlet na Madeire sa mohol začať. Svoju uhlíkovú stopu mám už ale zasranú až do smrti najsmrtnejšej.

Madeira je portugalský ostrov v Atlantickom oceáne bližšie k Afrike ako k Európe. Vládne tam teda príjemná a večne zelená subtropická klíma. Úradný jazyk je tam Portugalčina, platí sa tam Eurom a telefonujete ako doma. Výhody členstva v EU. Lieta sa tam z Prahy, Viedne a Budapešti s leteckou spoločnosťou TAP Air Portugal s prestupom v Lisabone. Na prvom medzinárodnom lete dostanete k hnusnej bagete aj deci jablčnej výživy a dva gumené cukríky. Z Lisabonu na Madeiru už len tú hnusnú bagetu. Cestou tam som ich zožral päť a pomohli mi prežiť.

Pred Madeirskym letiskom je ku každému letu pristavený Airporto bus ktorý vás za 5,- € zavezie do centra hlavného mesta Funchal. Tam sme sa ubytovali priamo v centre v malom príjemnom hotelíku Residencial Colombo. 35,- € za dvojku s raňajkami v centre mesta bola slušná cena. 100 m od hotela bolo nákupné centrum otvorené do 22:00 denne. Požičovňa áut a skútrov bola vzdialená cca 5 minút chôdze.

Madeira nie je klasický kúpací ostrov. Hlavne sa tam turistikuje v horách a popri levadách. Hori sú tam naozaj úchvatné. Asi najnavštevovanejší je centrálny hrebeň medzi Pico Arieiro 1818 m. a Pico Ruivo 1862 m. tzv. Morda Grande. Hrebeňovka vedie exponovaným terénom po visutých chodníkoch a kamenných schodoch sem tam spestrená tunelom pre peších. Najviac turistických chodníkov vedie popri levadách. Čo sú levady si najlepšie prečítate na Wikipédii TU..

Keďže som ostrov navštívil po prvý krát chcel som vidieť čo najviac a na to mi pár dní dobre poslúžil skúter z požičovne. Pomocou neho som nazrel asi do každého kúta ostrova a musím povedať že všade ma čosi prekvapilo. Banánovníky v predzáhradkách, skalné útesy s obrovským vlnobitím, majestátne eukalyptové lesy ale aj výrobňa trstinového rumu. Po ostrove sa dá slušne cestovať aj miestnymi autobusmi. Taxíky jazdia všade a za prijateľnú cenu. A ceny? Ako u nás.

Na Madeiru sa isto vrátim.