Kuba – pár predvianočných pohľadov

Ahoj Kamaráti. Po šťastnom návrate z ciest Vás zdravím pár vetami a obrázkami. Mal som intenzívnu jeseň. Najprv októbrová Etiópia, dva Venezuelské zájazdy a na záver som sa konečne prvý krát pozrel na ostrov tzv. slobody. Toto síce 52 rokov už neplatí, zato sa myslím aj tam blýska, na nové časy a vplyv boľševikov už dlho nepotrvá.

Kuba bola veľmi fajn. Úplne odlišná ako všetko naokolo. Príjemná, menej hektická, odpočinková. Bezpečná, ako každá totalita, fajn ľudkovia. Už zopár rokov zažíva obrovský celosvetový záujem. Spústa turistov, najmä teraz sezóna fičí na plné obrátky. Svet zažíva naozaj obrovský záujem o krajinu, kde sa snúbia časové rozdiely desiatok rokov, kde sa mieša socializmus s kapitalizmom, čierne krásky s bielymi návštevníkmi a tak všelijak. Každopádne zaujímavé tam bolo pre nás aspoň na pár dní prísť. Príroda proti Venezuele iste nepomerne slabšia, bezpochyby však pobrežie a súostrovia môžu mať navrch. Avšak samotná krajina s volskými povozmi a roľníkmi má veľa do seba. Myslím, že chudobní ľudia hladom netrpia. Nijako však nepochopím za čo sa tak pekne, moderne a čisto bežní Kubánci obliekajú. Na priemerné topánky pritom nestačí mesačný plat.

 

Uvažujem už ponúkať Kubu kombinovane s Venezuelou – Salto Angel, Orinocká delta, možno Roraima + jeden Karibik a potom na týždeň na Kube. Havana a Trinidad sú architektonické historickú perly pod záštitou Unesco, atmosféra jak hrom. Slávne Varadero nič viac ako nekonečná pláž s masovou koncentráciou turistických hviezdičkových rezortov. Na pobreží ostrova je množstvo ďalších a romantickejších pláží, ostrovčekov a množstvo dobre zachovalých korálových útesov. Mali sme možnosť zaplatiť si jeden školský ponor a stálo to zato.

Stretli sme aj iných- mladých Slovákov, čo cestovali na vlastnú päsť s autom z požičovne. Inak Kuba nie je vôbec lacná. Každopádne aj tak stojí za poznanie.

Prajeme Vám v túto chvíľu príjemné predvianočné ne-stresy a už potom hlavne tú správnu atmosféru sviatočnej pohody. S pozdravom z Beckova Peter Ondrejovič s rodinou Zdenkou a Jankom.

Prebrané so stránky www.anakonda.sk