Königswarte – najvýchodnejší vrch Rakúska

Vrch a vyhliadkovú vežu Königswarte nájdete tesne za Slovensko – rakúskymi hranicami v katastri obce Berg. Poskytuje nádherný výhľad do okolitej krajiny. Západným smerom je to pohľad na dubové lesy Wienerwald až po predhorie Álp s vrcholmi Schneeberg a Rax.

Pohľad na východ smeruje do Maďarska, do najväčšej nížiny Zadunajska. Toto územie bývalej železnej opony je úsekom Rakúsko – maďarskej hranice. Z veže sa môžete pokochať pohľadom na Karpaty, Neziderské jazero, Národný park Donauauen (Dunajské luhy) až po obilnicu Rakúska Marchfeld (Moravské pole). Vyhliadková veža ktorá leží priamo na hraniciach štátov Európskej únie a Slovenska má symbolizovať strategické miesto v stredoeurópskom regióne, ktoré tvorí priestor medzi Viedňou a Bratislavou a má slúžiť na stretávanie sa ľudí z východu a západu. Königswarte leží na historickom území kde sa od roku 1958 nachádza vojenský objekt, ktorý obyvatelia dlho považovali za meteorologickú stanicu.

Výlet na Königswarte stihnete v pohode za pol dňa. Na vrchol sa dostanete viacerými cestami. Po červenej turistickej značke z Bergu sa dá výstup absolvovať aj s detským kočíkom. Cestou je niekoľko vyhliadkových bodov a nechýbajú lavice na posedenie. Na bicykli je však vjazd zakázaný.

graf Koenigswarte