Galapágy a Ecuador 2013

Ecuador. Krajina pomenovaná rovníkom. Má obrovský potenciál pre ponuku cestovného ruchu. Bola to moja už 6. návšteva, avšak až teraz by som mohol povedať- kompletná. Za tri týždne sme spoznávali historické aj moderné, príjemné a čisté hlavné mesto Quito.

Folklórnu vysočinu nazývanú Siera. Preverili sme si ako fungujú fyzikálne zákony priamo na rovníku, kde napríklad postavíte čerstvé vajíčko na hlavičku klinca ale inde už nie. Dotkli sme sa svahov najvyššej aktívnej sopky sveta – ľadovcový vulkán Cotopaxi 5 900m. Na vrchole som ja stál pred rokmi, teraz naň nebolo dosť času, lebo nebol hlavným cieľom. Cestou z Ánd do Amazonských nížin nazývaných Oriente sme skúsili adrenalínové zážitky zvané canopy. Je to rýchla jazda na kladkách ( po oceľových lanách) nad hlbokým údolím ( 2x 800m). Rafting je už štandardná ponuka mojich zájazdov a veru, Ekvádor je Mekkou divej vody. Vychutnali sme si ho na primeranej rieke klasif. ww4.

Po tom sme sa vnorili do zeleného raja Amazónie. Zvuky džungle, hodiny pozorovaní, kúpanie medzi pyraňami, dokonalý servis v eko-lódži. Perfekt strava, ubytovanie, profesionálny 2 jazyčný sprievodca s mimoriadnym pozorovacím talentom a vedomosťami. 4 dni a noci, stále nové a nové objavy. Prírodná rezervácia Cuyabeno je vzorový príklad fungujúceho ekoturizmu. Slovensko- dobehnime ich! Pozorovanie najbohatšieho ekosystému na Zemi fakt všetkých nadchlo. Opice, kajmani, papagáje, ružové delfíny, anakondy, ari, kolibríky a … mnohé ďalšie. Na záver návšteva u indiánskeho šamana, ovládajúceho tajomstvo Ayahuasca, viac o tom neprezradím.

Galapágy a Ecuador 2013

Zlatým klincom zájazdu, bolo však súostrovie Galapágy v Tichom oceáne. Očakávania boli právom veľké, výlet nie je totiž lacný. Rovno ešte doma sme zavrhli rýchlovku ísť tam na 3,5 dňa (všetko a nič) a už mesiace vopred zarezervovali 8 dní na okružnej plavbe jachtou. Hoc na rovníku, mnoho mesiacov tu studený Humboltov prúd vyrába chladné hmlisté počasie. Od januára do júla je až správna sezóna. Veľkonočné sviatky boli pre nás tá ideálna načasovanosť. Jedinečného na Galapágoch je mnoho. Sopečná aktivita, tučniaky a tulene v trópoch vedľa koralových rybičiek. Slonie korytnačky a aj morské. Najsilnejší zážitok pre mnohých z nás boli žraloky. Denno denne 2x sme s nimi šnorchlovali a obdivovali. Mohli by byť aj nebezpečné ale tam nie sú, lebo? Príďte sa presvedčiť o rok. Pripravená fotogaléria nech Vám napovie viac obrazom. Ekvádo a jeho Galapágy sú fakt hriešne dobré.

S pozdravom Hasta maňána – Becko