Ekvádor – Švajčiarsko Južnej Ameriky

Ekvádor je malé Švajčiarsko Južnej Ameriky. Vďaka prírodnému bohatstvu, rozumným vládam napreduje ekonomika ruka v ruke s turizmom. Vôbec nie je ľahké v širokej ponuke možností za 3 týždne stihnúť všetko. My sme sa o to aspoň pokúsili ešte v čase veľkonočnom. Quito samotné je v modernej ako aj historickej podobe jedinečné príjemné veľkomesto takmer na Rovníku. Nadmorská výška však vytvára klímu večnej jari. Na úvod teda aklimatizačná lanovka na horu Pichincha nad Quitom, neskôr zostup a výstup v krátery Quilatoa nám zvýšil aklimatizáciu. Výstup na chatu Cotopaxi na záver do 4650m bol pre mnohých osobným rekordom.

Vzrušenie do tela z adrenalínového zážitku raftingu je na mojich poznávacích zájazdoch pravidlom. Mohutná ale teplá rieka Napo jednu posádku fajn preprala živlom divokej vody. Výhodou tejto poznávačky je vlastný mikrobus čo dáva možnosti mnohých zastávok na spektakulárnom okruhu krajinou. Takých zastávok bolo bohate, okrem tých plánovaných aj pozorovanie erupcií besniacej sopky Reventador.

V Amazonskom pralese je to samozrejmosťou perfektné ubytovanie a motorová kanoe k dispozícii. Pozorovanie života v rovníkovom pralese sme okorenili návštevou príbytku šamana, zastrieľali sme si z loveckej serbatany, čo je fúkačka na otrávené šípy. Cestou krajinou nikdy neobídeme najkrajší vodopád Ekvádoru, mohutný San Rafael. Ako novinku som zaradil horský prales s adrenalínovou atrakciou lanových jázd ponad údolie – tzv. Canopy alebo Zippline, pozorovanie vtákov, motýlie a orchidea centrum, 2 x pôžitok v kúpeľoch.

Korunou zájazdu tradične týždňová plavba okolo súostrovia Galapágy. Túto perlu však pre enormnú cenu som zrejme organizoval naposledy a do budúcna rozširujem ponuku na pevnine a Pacifickom pobreží napríklad o pozorovanie migrácie veľrýb. Ekvádor je krajina turisticky určite zasľúbená.

anakonda