Chopok juh – novinky 2017

Sviatočné dni okolo Vianoc, Silvestra a Troch kráľov bývajú každoročne prvou zaťažkávacou skúškou pre lyžiarske strediská. Tak to bolo aj v obľúbenom stredisku Chopok juh a to hlavne  pre dlho očakávané spustenie kabínovej lanovky z Krúpovej na Kosodrevinu. V Krúpovej už pár rokov funguje záchytné parkovisko a situácia v ranných hodinách tam už bola neúnosná. Najprv rada na vleku, potom rada na sedačke a nakoniec (pre mnohých) mučivý pochod od sedačky na kabínku smer Chopok. Toto je už dnes minulosťou a z parkoviska vás pohodlne no hlavne rýchlo vyvezie kabínová lanovka do prestupnej stanice na Kosodrevine. Prvá jazda sa uskutočnila 23.12. 2016.

Pohľad na lanovku z parkoviska. Údolná stanica lanovky je naozaj len na pár krokov od auta.

Tu vidieť miesto križovania so sedačkovou lanovkou zo Srdiečka.

Prestupná stanica Kosodrevina.

Prestupná stanica na Kosodrevine je priestranná, bez problémov zvládne aj víkendový nápor návštevníkov strediska. Dole po schodoch je prechod smerom k sedačkovej lanovke, samoobslužnej reštaurácii a k toaletám.

Zatiaľ všetko super. Problém nastal až vtedy keď poveternostná situácia odstavila lanovku na Chopok a všetci sme boli nútený obúvať lyže v priestore medzi lanovkou a chatou Kosodrevina. Ten je naozaj malý a vznikali tu zbytočné problémy. Predpokladajme ale, že pri dohľadnej rekonštrukcii chaty Kosodrevina sa tento priestor zväčší.

Tu jasne vidieť malý priestor medzi lanovkou a chatou Kosodrevina.

Takto začína zjazd od Kosodreviny z novej kabínovej lanovky.


Ďalšia veľmi podstatná novinka v stredisku Chopok juh je zasnežovanie zjazdovky od zadných Derešov po Krúpovú. Zjazd z vrcholnej stanice Chopok po údolnú stanicu Krúpová bude možný prakticky počas celej lyžiarskej sezóny čo tak doteraz nebolo.

Od hora až dole technický sneh! Jedna jazda z Chopku na Krúpovú a nohe sa drevenie!

Ako novinku treba spomenúť aj zavedenie služby “Skipatrol”. Sú to profesionálny strážcovia lyžiarskej etiky na svahu. Ich úloha nie je represívna, pôsobiť majú len preventívne a neslušných lyžiarov len upozorňovať. Ako to nakoniec so Skipatrolou dopadne sa uvidí no nápad to určite nie je zlý. Komfort lanoviek často privádza na hory aj ľudí ktorý tam inak nemajú čo robiť a sem tam ich treba taktne upozorniť… Na severnej strane budú patrolovať štyria profesionáli a na juhu jeden. Cez víkend sa k nim pridajú dobrovoľníci. Poznáte ich podľa žltej bundy s označením “SKIPATROL”.

Na záver dodám že mi čo sa vieme lyžovať sa na lyžiarsku sezónu na Chopku ale i v iných slovenských strediskách veľmi tešíme. A vy čo ste sa lyžovať nenaučili budete musieť ísť do Rakúska.


Praktické informácie

Ubytovanie priamo na svahu zabezpečuje Chata Kosodrevina, kúsok pod svahom chata Trangoška. Pre rodiny s deťmi je vhodný hotel Polianka na Krpáčove ale aj tak úplne najlepší je náš penzión Hradisko v Nemeckej ktorý veľmi dobre poznáte aj zo splavu Hrona ako naše hlavné ubytovacie zariadenie.

Ak chcete skúsiť skialp tak pri motoreste Nemecká funguje športová predajňa Geosport. Špecializujú sa práve na už spomenutý skialp a prevádzkujú aj požičovňu skialpovej výstroje. Zjazdovým lyžiarom najlepšie poslúži predajňa a požičovňa lyží Ski šport v obci Bystrá. Oceníte hlavne ich päť hviezdičkový servis lyží.

- Mapa stránky -