Každý turista má vo svojej výbave klasický cca 50 litrový turistický batoh. Taký batoh vhodný na jednodňovku, na víkend alebo na lyže som pred nedávnom zháňal aj ja. Vo firme HUSKY, ktorá je domácim výrobcom batohov, mi ponúkli na testovanie ich nový model – 50 litrový batoh MENIC. Tu sú teda výsledky polročného testu. Treba ešte dodať, že testované boli dva batohy, tzv. testovačky, vyrobené len na tento účel. Sériovo vyrábané batohy určené na predaj môžu byť s drobnými zmenami.
Batoh Menic bol testovaný na zájazde s CK Anakonda v gruzínskom Kaukaze no najmä v slovenských horách. Použitý bol ako turistický batoh na poznávačkách, jednodenných túrach i dvojdenných trekoch „na ťažko“. Osvedčil sa aj na skialpových prechodoch, na ktoré však nie je prioritne určený.
Batoh Menic ma na prvý pohľad zaskočil materiálom, z ktorého je vyrobený. Podvedome každý očakáva od batohu, že je z hrubej textílie. Menic je naopak ušitý z tenkého ripstopového materiálu 250T Nylon Ripstop Dobby s nepremokavou úpravou, vďaka čomu váži len 1680 g. Samotný materiál zniesol nešetrné zaobchádzanie v každých podmienkach a nedá sa mu nič vytknúť. Výrobca uvádza, že je s nepremokavou úpravou, ale po pár hodinách ľahkého dažďa mi premokol najmä obsah vrchnej komory. Tomu však 100% zamedzíte použitím integrovanej pláštenky v spodnej časti batohu.
Batoh je dvojkomorový. Horná komora je pripevnená tromi popruhmi a dá sa variabilne nastavovať jej výška. Vo vnútri má dve praktické priehradky na drobnosti. Hlavná komora má prístup klasicky z vrchu cez sťahovanie šnúrkou a zo spodu cez zips. Tretí otvor na bočnej strane vo mne budil silnú nedôveru a hlavne mi prišiel veľmi zbytočný u 50 l batohu. Tretia veľmi praktická malá kapsička je na bedrovom popruhu. Poruke máte tak svoj smartfón, malý fotoaparát, peňaženku alebo fajčiarske potreby. Táto vychytávka nie je žiadnou prevratnou novinkou, ale mne sa veľmi páči.
Najväčšou vychytávkou sú tri elastické kapsy po vonkajších stranách batohu. Jedna veľká v prednej časti batohu a dve kapsy menšie po bokoch. Vojde sa do nich čiapka, rukavice, mikina, vodítko na psa, ploskačka ale aj cyklistická helma. Batoh bez tejto vychytávky v budúcnosti už ani nechcem.
Najviac ma zaujímal netradične riešený chrbtový systém a systém popruhov. Výrobca vyriešil chrbtový systém tak, že dokonale odvetráva chrbát (testované v tropickej Venezuele) ale zaberá minimum priestoru, ktorým iné chrbtové systémy uberajú z litráže. Menic má klasický bedrový pás na jednej strane s už spomenutou kapsičkou a na druhej strane so zosilneným pútkom, aké bývajú na lezeckých batohoch. Nechýba prsný popruh a samozrejme duralová výstuha. Tá sa dá v prípade potreby ľahko odstrániť, čo sa hodí, ak chcete batoh strčiť do práčky alebo do lietadla ako príručnú batožinu.
Na bokoch batohu sa nachádzajú kompresné popruhy. Ich význam som nepochopil, skôr by som tam prijal nejaké pútka na uchytenie lyží, karimatky alebo hocičoho iného. Predná strana batoha je vybavená štandardnými pútkami na cepín a trekové paličky. Uchytenie fungovalo spoľahlivo, ale paličky na batohu odstávali a celkovo som nemal z uchytenia dobrý pocit.
Naopak dve horizontálne umiestnené pútka na spodnej strane batohu a jedno pod zvrchníkom si u mňa získali veľké sympatie. Vrchné kompresné pútko dobre poslúži na horolezecké lano alebo na príručné časti odevu. Spodné pútka sú dobré na karimatku alebo lyže.
ZHRNUTIE
Napriek prvotným obavám som v batohu Menic získal dobrého spoločníka na pobyt v prírode. Dobre mi sadol na chrbát, má všetky tie vychytávky na uloženie drobností a zbalím sa doň aj so spacákom. Ani po náročnom polročnom teste sa na batohu nič nepokazilo. Všetky plastové spony tak ako i zipsy držia. To platí aj o švíkoch. Drobné nedostatky sú proti pozitívam zanedbateľné, preto netreba mať pri kúpe batohu Menic obavy.
Vyrába sa v dvoch farebných kombináciách tmavo šedej so zelenou alebo tehlovou.
Batoh Menic HUSKY 50 l získate za bezkonkurenčnú cenu 65,50 € na MANA-Shop.