Gruzínsko

Každý cestovateľ a milovník prírody túži navštíviť Gruzínsko a pohorie Kaukaz. Mne sa pošťastila malá štvordňová ochutnávka tejto báječnej krajiny začiatkom marca 2015.

Dôvodom boli lacné letenky od spoločnosti WIZZ AIR, len za 46,- €. Letel som z Budapešti do Kutaisi, druhého najväčšieho mesta v Gruzínsku. Štyri dni je relatívne málo na spoznanie rozmanitej krajiny akou Gruzínsko je, ale na krátke zoznámenie stačí. Strávil som dva dni v okolí horského mestečka Mestia v národnom parku Svaneti a dva dni v meste Kutaisi a jeho okolí. Informácie o Gruzínsku na internete sú pomerne slabé. Tu sú teda moje praktické postrehy.

Gruzínsko
Gruzínsko je krajina počtom obyvateľov a rozlohou podobná Slovensku. Okrem gruzínčiny sa na 100% dohovoríte po rusky. Ľudia sú komunikatívni a neustále sa vám snažia ponúknuť tovar alebo služby. Samotné prostredie v Gruzínsku je svojím stavom veľmi podobné Slovensku v poslednej fáze komunizmu.

Peniaze
V Gruzínsku majú štátnu menu Lari, označenú skratkou GEL. Cca 2,3 GEL je jedno euro. Ceny za potraviny a alkohol sú o kúsok menšie ako u nás. Lacné sú cigarety, benzín, služby a domáca pálenka Čača. Nocľah v hoteli v Kutaisi stál 10 GEL a v Mestii 15 GEL. Vstupné do jaskyne 7 GEL. Obed v Kutaisi s pivom, kávou a Gruziňákom za 10 GEL.

V zahraničí vždy mením peniaze výberom z bankomatu. Tie sú v Gruzínsku všade. Platbu kartou som nerealizoval. Gruzínci sa budú snažiť vás troška ošmeknúť o peniaze a aj sa im to podarí. Ale spravia to elegantne a s noblesou.

Doprava
V Gruzínsku je dômyselný spôsob dopravy tzv. maršrutkami. Sú to prevažne staršie modely Ford Tranzit. Taký jeden stále ešte používame na splave Hrona ako vodácky taksík. Maršrutky sú odstavené na každom frekventovanejšom mieste, kde je väčší pohyb možných cestujúcich. Už po pristátí na letisku budete mať skôr problém sa dopravcov zbaviť, ako ich zohnať. Pripravte sa však na jazdu plnú adrenalínu.

Strava
Supermarkety na aké ste zvyknutí z Európy nahľadajte. Všade nájdete len skromne zásobené obchodíky. Ponúkajú chlieb, cestoviny, konzervy a iné základné potraviny. Gruzínske národné jedlo je Chačapuri. Je to pečená placka so syrom, vajcom, výnimočne s mäsom. Dostanete ju všade a dá sa na nej prežiť. Každá domáca pani vám na objednávku spraví Chačapuri. Cena od 1 až po 5 GEL.

Ubytovanie
Ako už bolo spomenuté, Gruzínci vám budú všade všetko ponúkať. Tak je to i s ubytovaním. Aj v najzapadnutejšej horskej dedinke vás v podvečer určite niekto osloví a ponúkne nocľah. Cena je stanovená dohodou. V Kutaisi bolo malých hotelíkov (u nás by to boli penzióny) ako maku.

Kaukaz
Pohorie Kaukaz je to hlavné, prečo sa chodí do Gruzínska. Kaukaz je rozlohou obrovské pohorie a v jeho údoliach a po jeho hrebeňoch sa dá túlať donekonečna. Nie je tam problém s táborením na divoko, preto je Kaukaz trampingu zasnúbená zem! Miestne stredoveké horské osady vám poskytnú dostačujúce zázemie na doplnenie potravín a nejaký ten dúšok na suché hrdlo. Nocľah u miestnych je samozrejmosťou. Mapy a informácie získate v turistickom infocentre v Mestii.

Kutaisi
Mesto Kutaisi je po Tbilisi druhé najväčšie mesto Gruzínska. Bývali sme v hoteli Millenium. V blízkom okolí mesta sme navštívili prekrásnu Prometeusovu jaskyňu, Dino park s famóznou vyhliadkou na Kutaisi, rozpadajúce sa Stalinove kúpele a najstarší pravoslávny kláštor v Gruzínsku. Sprievodcu nám robil náš nový priateľ Timur.

Millenium hotel
Príjemné a lacné ubytovanie len 5 minút peši od historického centra Kutaisi.

GPS: 42°15.815′S; 42°41.439′V

vizitka

Bezpečnosť
Bolo nás 7 veľkých a bradatých trampov, čo je zárukou bezpečnosti. Za Gruzíncov by som ale ruku do ohňa nedal. Samozrejme, inak je v horách a inak v meste. Mali sme veľké šťastie a hneď na letisku sme stretli Timura.

Timur
Stavebný inžinier na dôchodku, veselá kopa a hlavne majiteľ skoro nového mikrobusu TOYOTA. Veľmi nám uľahčil pobyt v Gruzínsku a osvedčil sa ako sprievodca. Cena za jeho služby bola stanovená vždy dohodou a dohodu vždy aj dodržal. Zavolajte mu ešte zo Slovenska. Bude vás čakať na letisku aj s pohárikom miestnej pálenky Čača. Hovorí po rusky.

Tel: +995593 72 28 66

timur

Počasie
Počasie v Gruzínskych horách je porovnateľné s počasím v našich Tatrách. Mesto Kutaisi a celé nížinné Gruzínsko je porastené palmami. Vodovodné trubky mali na domoch ťahané po vonkajších stenách z čoho usudzujem, že veľká zima tam nebýva. Počas našej návštevy sme mali v Kutaisi slnečno a príjemných 19°C.

Odkazy
http://sakartvelo.cz
http://georgia.travel
http://meteo.gov.ge/