Skryté krásy Váhu

Rieka Váh na svojom dolnom úseku stále patrí k bielym miestam na mape obľúbených rekreačných destinácií pospolitého ľudu. Okrem rybárov a pár vodáckych nadšencov tu moc ľudí nestretnete. Pritom ide o miesto ako stvorené práve pre aktívny oddych v prírode. Voda Váhu je často už v máji prehriata a vhodná na kúpanie. Na brehoch je množstvo zákutí, ako stvorených pre piknik, či prípadný rybolov. Rozľahlé štrkové pláže sú plné pekných kamienkov, lákajúcich najmä deti. Stráviť slnečný deň s priateľmi, alebo rodinou na splave Váhu je určite nezabudnuteľný zážitok.

Sokolovská Važina
Trocha z iného súdka je rameno Váhu Sokolovská Važina, spájajúce derivačný kanál VN Sĺňava s Váhom. Rameno preteká popri obci Sokolovce. Napĺňané je priesakovou vodou zo Sĺňavy priamo z derivačného kanála. Voda odteká cez turbíny MVE medzi Sokolovcami a Jalšovým. Práve pri tejto MVE je vhodné miesto zahájenia splavu Váhu. Prípadný zvedavci môžu teda pred splavom venovať pár záberov pádlom smerom do ramena. Mikrosvet, ktorý sa im otvorí je možné spoznať len z kánoe. Hustý lužný les, spleť popadaných stromov, vodné vtáctvo a rastliny si tu žijú svojim pôvodným životom.

Splavnosť
Ak sa plavíte po Váhu už od Trenčína a rozhodnete sa zdolať vody VN Sĺňava, preneste si loď pri Ratnovciach do derivačného kanála a využite rameno, ako príjemnú skratku do Váhu. Ušetríte si nezáživné pádlovanie po priehrade a určite si skrátite aj prenášku. Pri plavbe cez rameno očakávajte však drobné komplikácie s bujnou vegetáciou a popadanými stromami, čo naopak robí plavbu technicky a krajinársky zaujímavou.

Rybolov
Sokolovská Važina, alebo Rimplerova Važina patrí do miestnych kaprových revírov MsO SRZ Piešťany pod číslom 2-4413. Rimplerova Važina (4 ha) od výtoku z podzemia, ľavobrežný priesakový kanál VN Sĺňava, Sokolovská Važina (3 ha) a Ratnovský potok od ústia do Váhu po pramene. Platí všeobecný zákaz lovu rýb od 15.3. do 31.5. Očakávajte náročný rybolovov v hustej vegetácii. Odmenou vám môže byť údajne úlovok kapitálnych Pleskáčov, Lieňov a Šťúk.

www.splavvahu.sk

V krátkom videu je nasnímaná časť ramena Sokolovská Važina a následná plavba od MVE po rybársku chatu.Zväčšiť mapu