Skalné obydlia v Brhlovciach a Horšianska dolina

Brhlovce sú malá dedinka v Levickom okrese preslávená najmä svojimi skalnými obydliami. Brhlovčania ich v minulosti vytesali do mäkkej tufovej skaly a dvom rodinám slúžia ako obydlie dodnes. V jednom takom skalnom obydlí vytvorilo Tekovské múzeum malú expozíciu poukazujúcu na spôsob života Brhlovčanov v minulosti. Okolie Brhloviec je súčasťou Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Malebný vinohradnícky kraj, história a ochutnávka miestneho vína je dostatočným dôvodom na návštevu Brhloviec a okolia.

Kraj je tu ako stvorený na cykloturistiku. Na zvlnenej krajine sa striedajú polia s lesíkmi a južné svahy sú porastené vinohradmi. V nich majú vinohradníci svoje pivničky s miestnym názvom hajloky, alebo chyžky. Cesty sú tu prázdne a cykloturistom dobre poslúži aj hustá sieť účelových komunikácií pre poľnohospodárov. Z mnohých miest sa otvárajú výhľady na blízke pohorie Štiavnických vrchov a dominantné Sitno. V diaľke za dobrej viditeľnosti vidno Zobor.


Tekovské múzeum expozícia Skalné obydlia v Brhlovciach

Expozícia TEKOVSKÉHO MÚZEA bola sprístupnená v roku 1992. Tvorí ju usadlosť č. 142 v uličke Šurda v centre pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Skalné obydlia v Brhlovciach.

Otváracia hodiny:

  • Apríl – Október: Každý deň: 9.00 hod. – 16.00 hod.
  • November – Marec: na požiadanie

Lektorka vysunutej expozície: Marta Bozalková, Brhlovce č.73, tel.: +421 36 631 55 55.

Expozícia pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia s datovaním 1932 a priestorov vysekaných do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí priestorov vysekaných do skaly je letná kuchyňa, komora a ukážky kamenárskych výrobkov a náradia. Na podlaží priestorov vysekaných do skaly je vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom a inventárom a dokumentuje zvláštnu formu ľudové staviteľstva a bývania od konca 19. storočia po 50. roky 20. storočia.

zdroj: www.brhlovce.sk


Horšianska dolina

Prírodnou zaujímavosťou je Horšianska dolina. Vytvorila ju riečka Sikenica ktorá sa hlboko zarezala do podložia a vytvorila niekoľko skalných meandrov a cca 8 km dlhý kaňon. Jeho južná časť od obce Krškany po Horšu je prejazdná aj na bicykli. Severná po obec Žemberovce len peši. Horšianska dolina a potok Sikenica určite stoja aj za návštevu s rybárskym prútom v ruke. Nádherné meandre Sikenice sú zaiste domov kapitálnych rýb. Potok je v kaprovom režime pod správou SRZ MsO Levice. Číslo revíru SIKENICA č.2 (2-2660-1-1).

Odporučená mapa:

  • VKÚ Harmanec č. 140 Krupinská planina – Dudince