Rozhľadňa na Veľkej Homole 709 m

Po výdatných dažďoch a iných príhodných meteorologických javoch sa niekedy vyčistí vzduch a spraví sa dokonalá viditeľnosť. Vtedy je vhodné plánovať turistické výlety na miesta s dobrým výhľadom. 

Takým miestom je i turistická rozhľadňa na Veľkej Homole v Malých Karpatoch vo výške 709 m. n. m. Z rozhľadne je možné pozorovať vzdialené horstvá na Slovensku v Čechách, no dokonca i najbližší alpský kopec Schneeberg. Najdostupnejšia je červenou turistickou značkou zo Zochovej chaty. Tu je veľké záchytné parkovisko, prípadne konečná SADky z Modry. Chodník vás miernym stúpaním dovedie na vrchol Veľkej Homole po cca 50 minútach. Málokto vie, že posledných 200 m vedie po najstaršej, dnes už nepoužívanej zjazdovke s vlekom v Malých Karpatoch. Vybudovali ju kedysi turisti a lyžiari z Modry. Na vrchole Veľkej Homole okrem samotnej rozhľadne nájdete i prístrešok a posedenie k oddychu či na prípadný piknik.

Dnes vás cestou na Veľkú Homolu už na Zoške zaskočí oznam, že rozhľadňa je z technických príčin zatvorená. Fyzicky sa však na rozhľadňu dostanete. Pri stúpaní na vežu si ale pripadáte ako Indiana Jones v chráme skazy. Neviete, po ktorom kroku sa ocitnete o poschodie nižšie. Kde tu chýba schod či zábradlie. Použiť strešné laty na zábradlie a tenké dosky na schodíky sa už po pár rokoch ukázalo ako nevhodné riešenie. Klimatické a poveternostné podmienky na exponovanom vrchole so slabým materiálom už spravili svoje.

Takéto stavby, ako to už býva, vznikajú na základe dobrovoľníckej práce nadšencov. Ako uvádzajú pramene je to už druhá rozhľadňa na tomto kopci. Verím, že i táto sa dočká v krátkom čase svojej rekonštrukcie alebo celkovej výmeny. Napriek svojej krátkej životnosti určite spravila radosť mnohým turistom a i dnes patrí k vyhľadávaným turistickým cieľom v Malých Karpatoch.