Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Každoročne koncom septembra sa v nemeckom Norimbergu koná špecializovaná odborná výstava Paddle Expo, predtým Kanumesse. Na rozdiel od výstav v našich zemepisných šírkach, podobajúcich sa jarmokom kde sa predávajú ležiaky, sú výstavy v západnej Európe naozaj odborné a len pre odbornú verejnosť. Prezentujú sa novinky, uzatvárajú sa kontrakty a nadväzujú obchodné partnerstvá, neraz prerastajúce do priateľstva.

Výstava Paddle Expo 2012 sa konala 18 – 20. septembra na výstavnej ploche 13730 m2. Zúčastnilo sa na nej bezmála 180 vystavovateľov. Počnúc výrobcami samotných lodí cez oblečenie na vodu, záchranu na vode, vodácke doplnky až po strešné nosiče na lode.

SUP
Najviac výstavnej plochy zabrali expozície výrobcov SUP (Stand Up Paddling) dosák a morských kajakov. SUP je horúca novinka posledných rokov a počet vystavovateľov svedčí o obľube tejto voľnočasovej aktivity. U nás si už tiež našla svojich priaznivcov. Jednu takúto dosku nájdete aj v našej ponuke na MANA-Shop.sk

Morské kajaky
Morské kajaky sú dlhodobo obľúbené na celom svete. U nás ich prakticky nevidno. Morský kajak, ako by sa zdalo z názvu nie je určený prioritne na more. V našich končinách a na našich riekach by si určite našiel svoje uplatnenie. Absenciu morských kajakov na našich vodách pripisujem najmä ich neskladnosti, problémom s dopravou a vysokej nadobúdajúcej cene.

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

V Norimbergu nechýbali všetci popredný český výrobcovia ako Gumotex, Hiko, Profiplast, Panda, TNP a iný. Pre nás, ako predajcov to bola jedinečná možnosť si v pohode prezrieť celý ich výrobný program. Nazbierané informácie určite skvalitnia naše služby smerom k vám spotrebiteľom. Najviac noviniek predstavila firma HIKO, ktorej sme najväčšími predajcami na Slovensku. Mnohé novinky predstavila aj firma Profiplast a zaujímavé pádla pre náročnejších spotrebiteľov ponúka Panenka Paddles. Osobne ma zaujala aj ponuka vodáckych doplnkov od firmy Gear no najmä nádherné drevené kanoe od firmy I´M CANOE.

GUMOTEX
Tento popredný výrobca nafukovacích člnov sa už roky stavia k slovenskému trhu veľmi macošsky. Na Paddle Expo mal Gumotex svoj vlastný stánok kde som nesmel chýbať. Okamžite mi padla do oka novinka, nafukovacia pramica Ontario. V Gumotexe pochopili že raft Colorado sa používa najmä na vodnú turistiku a že ho treba vzadu zavrieť. Ontario je teda postavené na koncepcii Colorada, len ma zatvorenú zadnú vylievaciu časť. Zrušili nafukovaciu prednú a zadnú palubu, ktoré nám v požičovni robili také problémy a z Colorada je Ontario. Táto loď má podľa môjho skromného názoru veľkú perspektívu.

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Veľmi zaujímavou novinkou je inovovaná Pálava. KONEČNE zlepili valce na Pálave na plocho a odstránili nitovanie na borde ktoré sa rozpadlo po prvom splave. Tiež zrušili nafukovacie paluby vpredu a vzadu čím odstránili všetky kritické miesta. Pálava je navyše predĺžená o 40 cm. Do predaja má prísť začiatkom roka 2013. Pálava má svojich priaznivcov a určite si opäť nájde svoje miesto na trhu ak výrobca zachová jej priaznivú cenu.

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Ďalšou novinkou je štvormiestny raft R400. Je to len môj názor, ale myslím si že človek čo tu loď vymyslel nikdy v žiadnej lodi nesedel. Niečo podobné by som očakával v stánkoch vystavovateľov z ďalekej ázijskej krajiny. Čas ukáže či mám pravdu, alebo nie.

V stánku Gumotexu som sa opäť nedozvedel jasné pravidlá pre veľkoobchod na Slovensku a ako chcú riešiť svoj zlý, drahý a pomalí servis. Stále montujú na lode Push-Push ventily, ktoré sa po treťom splave pokazia. Práve pre tieto veci je na slovenských riekach čoraz viac lodí ROBFin a aj naša požičovňa lodí prezbrojuje na túto značku. Osobne už z ROBFinu do Gumotexu nepresadnem, bol by to za momentálne situácie krok späť. Po stránke kvality, celkovej koncepcie, obchodnej ústretovosti a najmä servisu.

Pádla
Na Paddle Expo sa našlo medzi výrobcami pádiel pár excelentných kúskov, mnohé však pre našinca nedostupné. Výrobcovia z rôznych krajín ponúkali pádla v rôznej kvalite a prevedení. Pre náš trh ponuka tradičných českých výrobcov plne postačuje aj najnáročnejšiemu spotrebiteľovi.

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Nafukovacie člny
Na výstave som mal možnosť zhliadnuť viacero stánkov s nafukovacími člnmi. Ako spotrebiteľa z krajiny kde prevládajú nafukovacie plavidlá ma nič neprekvapilo. Dvaja najväčší hráči na našom trhu, ROBFin a Gumotex plne pokrývajú potreby nášho spotrebiteľa. Za zmienku stojí jedine stánok firmy Grabner. Ich produkty sú konkurencie schopné pokiaľ ide o kvalitu a samotnú koncepciu, avšak cenník mi doslova vyrazil dych.

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Kajaky na divokú vodu
Tak toto nie je moja šálka kávy. Kajakári, a je ich dosť by si tu však prišli na svoje. Celá plejáda popredných výrobcov predstavila svoje vlajkové lode. Časť produkcie niektorí výrobcovia venujú čoraz obľúbenejším Sit-on-top kajakom. Určite sa bolo na čo pozerať.

Kanoe
Naopak klasické indiánske kanoe ma nikdy nenechá chladným. Pri viacerých stánkoch som ostal stáť v nemom úžase. Videl som drevené rebrované kúsky vyrobené ručne, ľahučké kompozitové kanoe ako pierko, alebo praktické, avšak elegantné plastovky. Všetko dizajnovo veľmi prepracované produkty.

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Vodácke oblečenie
V tomto segmente sa predstavili viacerí výrobcovia. Za zmienku stojí najmä štvorica u nás najznámejších. HIKO je a určite dlho zostane na našom trhu jednotkou. Náročnejší spotrebitelia iste poznajú Palm. Predstavili možno najpestrejšiu kolekciu. Veľmi peknú a prepracovanú kolekciu predviedol nemecký Artistic. S firmou Stohlquist už dlhšie pripravujeme ponuku zaujímavých plávacích viest, ale i vodáckeho oblečenia. S istotou vieme, že pod stromček vám ponúkneme tieto vskutku zaujímavé kúsky za veľmi priaznivú cenu. Viac na http://stohlquist.com

Paddle Expo, alebo Kanumesse 2012 Norimberg

Postrehy
Na Paddle Expo bolo možno vidieť rozdiely medzi jednotlivými vodáckymi kultúrami. Zatiaľ čo mi radi sedíme v kánoe, najlepšie nafukovacom, iný radi sedia v kajakoch. Zaujímavá je nemecká tradícia skladacích lodí. Stále ich vyrába a ponúka niekoľko nemeckých výrobcov. Výrobcovia spoza veľkej mláky prezentovali svoje tradičné indiánske kanoe, alebo Sit-on-top kajaky určené aj na rybolov atď… No a v neposlednom rade obrovská popularita SUP (Stand Up Paddling) dosák.

  • stánok s najkrajšími babami: Exo
  • stánok s najlepším pivom: HIKO
  • stánok s najlepšou kávou: Stohlquist

Videl som, počul som, sprostý už neumriem!

www.paddleexpo.com