Paddle Expo 2015

Koncom septembra prebehol na výstavisku v Norimbergu ďalší ročník špecializovanej vodáckej výstavy Paddle Expo. Výstava sa v posledných ročníkoch zmenšila ale stále je to najväčšia a možno jediná výstava v Európe špecializovaná na vodáctvo. Určená je pre odbornú verejnosť. Zúčastňujú sa jej prevažne výrobcovia a prezentujú na nej novinky na budúcu sezónu. Ako vyzerajú nové trendy vo vodáctve z môjho pohľadu maloobchodného predajcu a poskytovateľa služieb širokej vodáckej verejnosti zhrniem v nasledujúcich riadkoch.

Návštevník výstavy Paddle Expo môže obdivovať kvalitu a krásu z celého sveta. Naozaj sa na svete vyrába toľko krásnych lodí, pádiel, oblečenia,či doplnkov na vodu. Bohužiaľ pre našinca je väčšina z nich len na pozeranie. Na náš chudobný trh si mnohé známe, svetové značky cestu zatiaľ nenašli. Ak chcete morský kajak Lettmann, alebo sa komplet obliecť od NRS či Kokatat, musíte vycestovať do krajín kde tieto značky pôsobia na trhu.

Dobrou správou však je, že za riekou Moravou povestné zlaté české ručičky vyrábajú pre slovenských vodákov všetko. Tý najvýznamnejší z nich sa na Paddle Expo aj prezentovali. Výrobu pádiel reprezentovali firmy TNP, Profiplast a PANDA. Spolu sú to desiatky modelov a prevedení úplne pokrývajúcich náš trh.

Segment nafukovacích člnov zastupoval najstarší český výrobca GUMOTEX. Jeden z najväčších stánkov a ako vždy plný noviniek. Koľko z nich si nakoniec nájde cestu k spotrebiteľovi ukáže čas. Tento rok predstavili nafukovací kajak určený na kajakfishing. Kajakfishing je módna vlna na ktorú sa im možno podarí so svojim kajakom HALIBUT úspešne naskočiť. Firma ROBFin, významný výrobca nafukovacích člnov z Čiech na Paddle Expo nevystavuje ale slovenským vodákom je iste dobre známa. Zahraničné firmy na výstave v tomto segmente reprezentoval hlavne tradičný rakúsky výrobca Grabner. Cenou ale nekonkuruje zlatým českým ručičkám.

Výrobu plastových a kompozitných lodí zastupovali na výstave len dve firmy. Delsyk Design vyrába v pomere cena-kvalita vynikajúce turistické a rekreačné kajaky ako stvorené na naše tečúce a stojaté vody. Dokonca zvažujeme o zaradení modelu TukTu do našej požičovne lodí a v našom vodáckom obchode MANA-Shop patria k najpredávanejším kajakom. Pre náročnejších spotrebiteľov predstavila svoje kompozitné kajaky firma Kick The Waves. Pretekárska minulosť dizajnérov sa podpísala na obidvoch prezentovaných modeloch. Kajaky Kick The Waves sú pre ambicióznejších pádlerov.

Nakoniec spomeniem každému vodákovi dobre známe HIKO. Pražská firma vystavuje na Paddle Expo každoročne a návšteva ich stánku je mojou povinnosťou. Oblečenie, záchrana a doplnky od Hika sú najhlavnejším sortimentom nášho vodáckeho obchodíku MANA-Shop. Dovolím si povedať,že Hiko už dávno dobehlo ak nie predbehlo staré zabehnuté konkurenčné firmy zo západu a zámoria. Ich sortiment plne pokrýva potreby vodákov od vodnej turistiky cez rafting až po morský kajak. Navyše v dobrej kvalite, dizajne a cene.

Na Paddle Expo ma zaujala široká ponuka kajakov na čoraz populárnejší kajakfishing. Pekné kusy predstavili i na našom trhu dostupné firmy FeelFree a Jackson. Zaujímavé boli i novinky od renomovaných výrobcov kajakov na divokú vodu ako Pyranha, EXO alebo Dagger. Škandinávske Thule okrem prezentácie strešných systémov na prepravu kajakov podávala zdarma vynikajúcu kávu. Spoločenský život sa teda odohrával pri ich stánku. A aj o spoločenskom živote je Paddle Expo.