Malokarpatská vínna cesta 2015

Keby v Modre bolo more… spieva sa v jednej pesničke od modranskej kapely Bukasový masív. 20 a 21. novembra v Modre more bolo.

Ale more ľudí. Boli to účastníci 16. ročníka Dňa otvorených pivníc organizovaný združením Malokarpatská vínna cesta. Práve v Modre mnohý začínajú a aj končia svoju púť za malokarpatským vínečkom. Vínna cesta nie je len o víne ale hlavne o jedinečných priestoroch pivníc a vinárstiev ktoré sú inak verejnosti zatvorené.

V cestovnom ruchu sa na Slovensku musíme ešte veľa učiť a veľa zlepšovať. Výnimkou je malokarpatské vinárstvo. Okrem špičkových vín svetovej kvality vinárstvo ponúka aj pridanú hodnotu a tou je agroturistika a krajinotvorba. Všetko toto s prihliadnutím na tradície a historický odkaz našich predkov. V malokarpatskom regióne nájdete malé rodinné vinárstva vo dvoroch, vinárske spolky starých pánov, historické pivnice, dokonca verne zrekonštruovaný vodný mlyn ale i moderné veľkovýroby. Všetko toto dohromady vytvára pre návštevníka dňa otvorených pivníc jedinečný mix chutí, vôni a krásy.

Ak sa rozhodnete prejsť malokarpatskú vínnu cestu počas Dňa otvorených dverí tak medzi Bratislavou a Pezinkom to zvládnete aj pomocou hromadných dopravných prostriedkov a vlastných nôh. Od Modry smerom na Trnavu je nutné mať vlastnú dopravu. Prvá časť, Bratislava, Svätý Jur, Pezinok a Modra je viac o mestskom – historickom vinárstve. Od Modry smerom k Trnave je to dedinské – sedliacke vinárstvo. Niekde hrá hudba, niekde je dobrý guláš a a grilované kolená, niekde ochutnávka syrov. Dokonca v Dubovej je jedno vinárstvo spojené s vinikajúcou cukrárničkou. V Budmericiach miestne ženy ponúkajú na predaj vlastné koláče. Popísať to všetko no hlavne ochutnať vína u všetkých 155 vinárov je prakticky nemožné.

www.mvc.sk
Doprava 9. miestnym mikrobusom TU….