Levoča a Spišský hrad

Spiš je dozaista najkrajší kút Slovenska. Ak nie najkrajší, tak aspoň najrozmanitejší. Od prírodných krás ako Vysoké Tatry, Pieniny či Slovenský raj až po historické, architektonické a sakrálne pamiatky. Všetko vsadené do malebnej horskej prírody. Z posledných menovaných patrí k top destináciám mesto Levoča a Spišský hrad. Pod Spišským hradom leží historické mestečko Spišské podhradie so slávnou Spišskou kapitulou. Turistické ciele vzdialené od seba ani nie 20 km. Všetko toto zarámované panorámou tatranských štítov.

Levoča
Historické jadro Levoče je prístupné aj autom. Parkovné je 0,70 € na hodinu. Parkovacie lístky zakúpite vo viacerých označených obchodoch na námestí. Najznámejšou pamiatkou je oltár majstra Pavla v chráme sv. Jakuba. Chrám je majetkom katolíckej cirkvi a stále slúži aj na bohoslužby. V chráme sa nesmie fotografovať (pokuta 50,- €). Vstup je ale len každú celú hodinu. Navyše vás tam zamknú a von pustia až o pol hodinu. Veľmi netradičný prístup. Oltár majstra Pavla je isto jednou z najvýznamnejším sakrálnych pamiatok nášho národa, ale bežnému turistovi stačí na prehliadku 15 minút. Vstupné do chrámu je 3,- €/dospelá osoba a 2,- €/dieťa.

Kópie všetkých diel majstra Pavla nájdete v jeho rodnom dome na námestí. Ten spravuje Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči. To platí aj pre historickú radnicu ktorá dominuje spolu s chrámom sv. Jakuba Levočskému námestiu. V radnici je hlavná expozícia múzea a treba poznamenať že veľmi zaujímavá. Na požiadanie aj s výkladom. Vstupné je 4,- €/dospelá osoba a 2,- €/dieťa. Vstupné platí do oboch expozícií.

Spišský hrad a Spišská kapitula
Spišský hrad bolo údajne najväčším stredovekým hradiskom v strednej Európe. Koľko je na tom pravdy neviem, ale hrad je to naozaj majestátny. Rodinná vstupenka na hrad stojí 12,- €. Na hrade sa nachádza aj skromná expozícia dobových zbraní, mučiareň a stredoveká kuchyňa. Z hradnej veže vidno Levočské vrchy, pohorie Branisko a samozrejme vrcholky Tatier.

Pod hradom v Spišskom podhradí stojí za návštevu Spišská kapitula. Je to akési malé historické mestečko obkolesené hradbami. Dodnes slúži ako sídlo spišského biskupa a je centrom spišskej diecézy. Spišská Kapitula je zaradená na zozname svetového dedičstva UNESCO ako súčasť zápisu Spišský hrad a pamiatky okolia, kam okrem hradu a kapituly patrí ešte kostol Ducha Svätého v Žehre a chránené travertínové územia Dreveník a Sivá Brada. V roku 2009 bol tento zápis rozšírený o Levoču a Dielo Majstra Pavla. Oficiálny názov celej lokality UNESCO na Spiši teraz znie Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.