Istá skupina milovníkov hôr a lyžovania v 60. rokoch minulého storočia začala organizovať zimné klasické SKI olympiády v oblasti Beskyd. Bohužiaľ tento športový festival sa vo svojej dobe nestal tradíciou, a tak po niekoľkých rokoch zanikol. Až synovia týchto priekopníkov tradične netradičných zimných disciplín sa rozhodli obnoviť myšlienku svojich otcov, a tak sa začala odvíjať novodobá história Klasických SKI olympiád na Třeštíku.
Prvýkrát to bolo v roku 1979 a od tej doby zasiahlo len dvakrát počasie tak negatívne, že nebolo v silách organizátorov podujatie uskutočniť. Táto akcia sa stretáva so stále väčším záujmom nielen pretekárov, ale aj širokej verejnosti. A tak sa pravidelne začiatkom jari stretávajú pretekári oblečení do šatu svojich prarodičov na jedinom českom „ľadovci“. Čo sa týka výstroja, tak na nohách majú k vibramám pripevnené niečo, čo veľmi pripomína lyže, je to drevené a bez hrán s viazaním typu „kandaháry“. V rukách smú byť len paličky pripomínajúce bambusové tyčky s koženými popruhmi. Ja som si výstroj na základe dobrých vzťahov požičala z vestibulu horskej chaty „Trangoška“, ktoré tam slúžia ako dekorácia a nikto nikdy by nepovedal, že môžu byť aj funkčné. Samozrejme som musela chatárom prisľúbiť, že dám na ne pozor a nič „nezničím“ Ba naopak, viazanie sme opravili a lyže oprášili z prachu.
To, že sa jedná o preteky olympijské svedčí fakt, že pri slávnostnom zahájení sa zapaľuje olympijský oheň, vztyčuje sa olympijská vlajka a spieva sa klasická olympijská hymna. Preteká sa v 2-členných družstvách, kde nezáleží na pohlaví. Každý pretekár okrem toho, že je oblečený dobovo, musí mať aj dobrú náladu. O tú sa stará zdravotnícky personál v podobe sestričiek, ktoré v prípade potreby (teda stále) podávajú „infúzie“ priamo na mieste činu.
Preteky pozostávajú z týchto disciplín: slalom (s pivnou bránou), skok z mostíka do diaľky a štafeta. Tento rok prebehol už 31. ročník ski-olympiády, ktorá sa uskutočnila poslednú marcovú sobotu 31.3. 2012 v každoročnom stredisku Bílá, Bumbálka – zjazdovka Třeštík (blízko hraničného prechodu Makov na Moravskej strane). Pretekári sú väčšinou česko-moravského pôvodu. Tento rok slovenské farby hájila len jedna žena – autorka tohto príspevku.
Dúfam, že po ďalšie roky pribudne viac slovenských pretekárov, a že podobné akcie budeme organizovať aj doma.
Katarína Žilinková Jaďuďová (vodák a lyžiar v jednom)