Katarínka

Sú to ruiny starobylého kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej (odtiaľ názov Katarínka). Katarínka sa nachádza na západnom Slovensku v lesoch Malých Karpát 20 km severne od Trnavy neďaleko obcí Dechtice (do ktorej katastra kláštor patrí) a obce Naháč.

Kláštor, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex je postavený v zaujímavom rannobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom. Katarínka bola miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu.V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bola opravená a život v nej koloval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár bol porozdávaný okolitým kláštorom i obciam a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny. Zdalo by sa, že tu končí jeho zaujímavá a búrlivá história.

Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, čo na jednej strane pomohlo k jeho zachovaniu v celkom dobrom stave (aj po dvesto rokoch chátrania stoja múry i veža kostola), no na druhej strane kláštor zostal ukrytý pred zrakmi i pozornosťou väčšiny milovníkov histórie a vzácnych pamiatok. Ale každý návštevník, ktorý sa ocitne pri týchto majestátnych ruinách je očarený ich krásou, dôstojnosťou i zvláštnou magickou atmosférou vyžarovanou niekoľko storočnými kameňmi v majestátnom tichu okolitej lesnej pustatiny.

Okrem milovníkov histórie a sakrálnych pamiatok prilákala Katarínka i prostú turistickú a trempskú verejnosť z okolitých chotárov. Na Katarínku vedie modrá turistická značka z Naháča na dobrú vodu, čo je nenáročná túra. Zväčša však návštevníci Katarínky prichádzajú len na krátky výlet autom. Vtedy je lepšie zaparkovať auto na parkovisku pod lesom (viď mapa) a pokračovať krátkou prechádzkou po lesnej ceste. Ako prvé narazíte na horáreň so súkromným skanzenom lesnej železničky, kedysi pretínajúcej Malé Karpaty skrz naskrz. V okolí zrúcaniny je viacero možností na malý piknik. Ak vám návšteva Katarínky nepostačí, môžete ešte vyraziť na Dobrovodský hrad. V okolí je i viacero stále navštevovaných trampských zrubov. Kúsok za kopcom je známe rekreačné zariadenie Planinka, tiež jeden z alternatívnych cieľov.

 
Odporučená mapa:
  • VKÚ Hrmanec, Malé Karpaty – Bradlo č. 129