3D lukostreľba

3D lukostreľba je streľba z luku na trojrozmerné terče. Sú to imitácie zvierat v životnej veľkosti, rozmiestnené na trati v prírodnom areáli. Súťažiaci sa v skupinách presúvajú od stanovišťa k stanovišťu. Na každom stanovišti majú strelci možnosť jednej rany. Súčet bodov zo všetkých stanovíšť určuje konečné poradie, teda výsledky súťaže. Súťažiaci sú rozdelený do kategórií najmä podľa druhu luku, ale i pohlavia. Špeciálnou kategóriou sú deti.

Vo svojom okolí mám dosť nadšencov tejto kratochvíle, nechal som sa teda, ako divák zlákať na posledné preteky v sezóne 2011. Konali sa 15. októbra vo Varíne. Hneď na úvod mi bolo jasné prečo je 3D lukostreľba svojou obľúbenosťou na takom vzostupe. Radí sa totiž do kategórie športov, ako je napríklad športový rybolov, petang, mariáš a podobné športy, prevádzky schopné i s pohárikom v ruke.

Súťaž sme zahájili klobáskou a pivom v miestnej chate. Potom, čo noha nohu minie, sme sa presúvali od stanovišťa k stanovišťu. Pozorujúc strelcov a kochajúc sa výhľadmi na dolinu s VN Žilina a okolité kopce sme zľahka zdolali cca 5km dlhú trasu. Na záver sme ešte zlupli na chate rezeň, ako hajzloví dekel so zemiakovým šalátom a s konštatovaním „športu zdar“ ukončili deň.

lukbis_baner