Chopok juh – horúce novinky

Južný masív Chopku a Ďumbiera patrí azda k najnavštevovanejším turistickým cieľom. V lete je to vysokohorská turistika, horské chaty, alebo Jaskyňa mŕtvych netopierov. V zime samozrejme lyžovačka v najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku. Momentálne stredisko prechádza významnými zmenami a rozsiahlymi investíciami. Podarilo sa nám využiť krásny jesenný víkend na návštevu južných svahov Chopku a Ďumbiera a okrem turistiky zistiť niečo z finišujúcich prác a príprav na lyžiarsku sezónu, ktorá už klope na dvere.

Čo nového teda čaká na lyžiarov v sezóne 2013/2014:

  • nové parkovisko v Krupovej. Staré parkovisko na Srdiečku kapacitne nestíhalo a parkovisko na Trangoške bolo viazané na služby skibusu. Teraz sa lyžiari pohodlne dovezú autom po novovybudovanej komunikácii až k vleku na Krupovej, kde je parkovisko s dostačujúcou kapacitou a predajom lístkov. Odtiaľto by mala v budúcnosti (o rok) viesť lanovka na Kosodrevinu. Zatiaľ musia stačiť dva vleky.
  • boli dovezené a nainštalované ďalšie kabíny novej lanovky Kosodrevina – Chopok. Po prvom, skúšobnom roku prevádzky sa tak zvýšil ich počet zo 17 na 35 a tým aj prepravné kapacity osôb/hod.
  • celú dolnú stanicu lanovky uzavreli do skleneného skeletu. V prípade nepriaznivejšieho počasia sa tým výrazne zvýši komfort cestujúcich.
  • pre ubytovaných na chate Kosodrevina vybudovali prístupové schodisko od lanovky. Najviac kritiky od rekreantov totiž smerovalo na skomplikovaný prístup do chaty. Tento problém majú teda dočasne riešiť tieto schody v počte 28 stupňov. Pre človeka plánujúceho stráviť čas vo vysokohorskom prostredí by to nemal byť problém. Úplne tento problém odstráni až výstavba lanovky z Krupovej na Kosodrevinu. Vraj na rok.

 

Jesenná pohoda na Kosodrevine

Chata Kosodrevina
Chata Kosodrevina je najvýznamnejším kultúrno spoločenským strediskom na svahu a najväčším poskytovateľom ubytovacích a stravovacích kapacít. Prevádzka tejto chaty pokračuje naďalej v zabehaných koľajach, nič nové sa nechystá. Momentálne na nej prebiehajú firmou RD Profi s.r.o. hydroizolačné práce. Otvorenie chaty sa plánuje na začiatok decembra.

www.chatakosodrevina.sk

Hydroizolačné práce firmou RD-Profi na chate Kosodrevina

Hydroizolačné práce firmou RD-Profi na chate Kosodrevina

Chata Trangoška
Je alternatívou k chate Kosodrevina, avšak s výrazne nižšou kapacitou. Je možno ešte staršia od chaty Kosodrevina a ani tu sa zatiaľ významné zmeny nechystajú. Na rozdiel od Kosky sa na Trangošku pohodlne dostanete autom. Z Trangošky sa lyžiari na stanicu lanovky Srdiečko dostanú pravidelným skibusom a späť jednoducho na lyžiach. Chata je otovorená celoročne.

www.trangoska.sk

Obe spomenuté chaty napriek ich pokročilému veku vôbec nepatria do starého železa a už vôbec sa nedá hovoriť o ich zašlej sláve. Naopak. Počas sezóny praskajú vo švíkoch a ubytovanie v nich si treba včas rezervovať!

Jaskyňa mŕtvych netopierov
Ak navštívite stredisko ešte počas jesene, tak až do konca decembra svoje služby širokej turistickej verejnosti poskytuje i jaskyňa mŕtvych netopierov. Jaskyňu si treba “zaslúžiť” asi hodinovým výstupom. Vstupy do jaskyne sú organizované netradičným spôsobom v speleologickej výstroji. Viac sa dozviete na stránkach jaskyne.

www.jmn.sk

Fotogaléria
Zopár obrázkov z prechodu od Kosodreviny traverzom na Štefáničku a následným zostupom cez jaskyňu mŕtvych netopierov späť na Trangošku.

Tapeta
Stiahnite si pre radosť tapetu s pocukrovaným Ďumbierom na pracovnú plochu vášho PC.

[dm]14[/dm]

- Mapa stránky -