Tokajský triatlon – bicykel, kajak a víno

Tokajská oblasť sa rozprestiera na severovýchode Maďarska, pričom jej najsevernejší cíp zasahuje až na územie Slovenskej republiky. Je to malebný kraj s vŕškami obrastenými vinohradmi rozloženými popri rieke Bodrog. Práve rieka Bodrog a produkt spomenutých vinohradov, slávne Tokajské vína nás presvedčil vycestovať na tento najvzdialenejší kút Slovenska. Tokaj je totižto až na konci sveta a až za tým plotom.

Bodrog
Bodrog vzniká sútokom riek Ondavy a Latorice pri Zemplíne. Hranicu s Maďarskom prekračuje pri obci Klin nad Bodrogom a Borša. V mieste kde rieka opúšťa Slovensko je najnižšie položené miesto Slovenska 94,3 m n. m. Z pieskovej pláže v Zemplíne kde sme sa naloďovali je to podľa vodočtu 64 km po ústie do Tisy v meste Tokaj.

Rieka pomaly, ale naozaj veľmi pomaly preteká prevažne lužným lesom. Najprv bez známok civilizácie. Od mestečna Sarospatak však pribudnú móla, kompy, hausbóty, či rôzne oddychové miesta na brehu. No a hlavne sem tam aj vendéglo. V jednom z nich sme sa mohli presvedčiť, že chýr o vynikajúcej maďarskej gastronómii je založený na pravde. Aj to bol podstatný dôvod prečo sme od pôvodného plánu dopádlovať až do Tisy upustili. Bodrog naozaj skoro netečie. 35 km pádlovačky v kombinácii s už spomenutou gastronómiou a tokajským vínom bol naozaj slušný výkon.

Tokajské víno
Slávne Tokajské víno je jedným z mála svetových vín s prirodzenou sladkosťou. Vyrába sa z troch odrôd vinnej révy: Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Sladkosť mu dodávajú bobule napadnuté ušľachtilou formou plesne Botrytis cinerea persoon tzv cibéby. Cibéby sa voľakedy zbierali do putní, drevených nádob o objeme 23 až 30 l. Do jednej putne sa zmestilo cca 25 až 30 kg ručne nazbieraných cibéb. Pomleté cibéby sa následne zalejú muštom, zaliate sa macerujú a po vylisovaní podliehajú alkoholovému kvaseniu a odkladajú sa do pivnice na zretie. O tom či to bude 3 alebo 6 putňový výber rozhoduje množstvo pridaných hrozienok na mieru tzv. gönczkého suda (136 l).

To však nie je všetko. Víno následne putuje do slávnych tokajských pivníc,kde v dubových sudoch dozrieva po dobu troch až šiestich rokov. Pivnice sú vysekané do tufovej skaly ktorá charakterizuje tokajské podložie. Nie su to však hocaké pivnice. Najdlhšie z nich merajú úctihodných 3000 m. Slovom tri kilometre!!! Pivnice boli vybudované v minulosti ako úkryt pred lúpežnými nájazdami Turkov. Dnes už ťažko povedať kto tam zabudol prvý súdok vínka a tak započal slávu tokajského vinárstva.

František II. Rákoci
V dedine Borša sa nachádza čiastočne zrekonštruovaný kaštiel a rodisko slávneho vodcu protihabsburgovského povstania Františka Rákociho. Narodil sa 27. marca 1676. Kastelán kaštieľa bol veselý pán,ktorý nám okrem informácií zo života Ferka Rákoci aj nalial za pohárik ružového.

To sme už na okružnej jazde po Tokaji na bicykli. Našim cieľom bolo ale úplne niečo iné ako všadeprítomné vinice. Vyrazili sme na vrch Magas-hegy (513,5 m) po slovensky Vysoký vrch. Týči sa nad mestom Sátoraljaújhely. Z mesta na vrchol vedie sedačková no i kabínková lanovka a pod vrcholom je relatívne slušné lyžiarske stredisko. Nechýbala ani bobová dráha a lanový park.

Počas mojej krátkej dvojdennej ochutnávky regiónu Tokaj som ako obyvateľ Malokarpatskej vinnej oblasti s prekrásnym Malým Dunajom, alebo Váhom za humnami mal čo porovnávať. Nemáme sa u nás za čo hanbiť. Nuž ale doma nikto nie je prorokom. Určite tých 30 km Bodrogu prídem dokončiť.