Ostrov Brač na dvoch kolesách

Prvý májový týždeň sa na mňa usmialo šťastie. Zrazu som sedel v aute s dobrými priateľmi, pohárom vínka v ruke a s bicyklami v batožinovom priestore.

Za oknom premietali maďarskú pustu a auto uháňalo na plný plyn smer Dalmácia. Pôvodne sme mierili až na poloostrov Pelješac ale v Splite meníme plán. Po prehliadke historického jadra Splitu sa ešte ten večer vezieme trajektom na slávny ostrov Brač. Ten Brač kde Martin Kukučín Rysavé jalovice pásol.

Neskoro večer v tme hľadáme prvé táborisko a ešte dlho do noci plánujeme ako to tu celé pobeháme na bicykloch. Pri vínku. Ráno sme sa naobedovali a… Ale isto vás milí čitatelia nezaujímajú moje pocity. Takže pekne poporiadku

Nielen Brač ale celé Dalmátske pobrežie je čarovné. V tom mi dá isto každý za pravdu. Naviac máj je tu ideálny na cykloturistiku vďaka príjemnému počasiu a minimu turistov. Kúpanie v mori ešte nie je to pravé orechové ale s troškou odvahy to ide. Celkovo vládla všade veľmi príjemná predsezónna atmosféra. Personál v reštauráciach a kaviarničkách hral s hosťami presilovku.

Vráťme sa však späť do Splitu. Zo Splitu jazdí asi každé dve hodiny trajekt Jadrolinia do hlavného mestečka na Brači Supetaru. V sezóne by mal jazdiť z Bratislavy možno aj nejaký vlak do Splitu a z Viedne tam lieta pravidelná linka. Autom tam dorazíte približne za 10 hodín zo Slovenska. Vlak a lietadlo spomínam preto, lebo je to pre jednotlivca pohodlné a možno i lacnejšie. Na Brači v Supetare a v Boli boli totiž požičovne bicyklov, motoriek a áut za prijateľné ceny. Kto na to má si to užije len s kreditkou.

Supetar a jeho okolie ponúka všetko čo turistovi treba. Na jednu i druhú stranu mestečka sa tiahnu dlhé pláže a vďaka pozvoľna sa zvažujúcej krajine do mora niekoľko zaujímavých cyklookruhov. Okrem už spomínaných služieb požičovní dopravných prostriedkov sa v Supetare nachádza pre našinca veľmi dôležitá inštitúcia. Lidl.

Náročnejšie pre cykloturistiku je to na opačnom konci ostrova v mestečku Bol. Priamo do mora sa strmo zvažuje z výšky 780 m najvyššia hora ostrova Vidova gora. Na Vidovu goru sa z hlavnej cesty vedúcej po hrebeni ostrova dostanete aj autom ale z pobrežia len na „ľahkých prevodoch“. V okolí Vidovej gori po náhornej planine vedie zaujímavý MTB okruh v dĺžke 19,7 km. Jednoduchšie cyklotrasy vedú aj dole po pobreží z Bolu. Na oba smery vedie technicky a krajinársky zaujímavá štrková cesta spestrená osviežovňami.

Celkovo je cykloturistika na Brači vďaka prevýšeniam náročnejšia na kondičku. Svoju rolu zohrávajú aj všadeprítomné gastronomické zariadenia. Kto to zažil určite vie o čom píšem. Čo kávička to Pelinkovač – čo Pelinkovač to kávička. Sem tam crno vino. V kaviarničke na móle ťažko pribúdajú kilometre.

Možno práve preto na tretí deň meníme dopravný prostriedok. Za 250 Kuna si prenajímame skútre a dobiehame zameškané. Top zážitok celého výletu. Nazreli sme asi všade kam viedla cesta na ostrove a samozrejme sme museli v každom mestečku ochutnať Pelinkovač. Päťdesiatku skúter môže v Chorvátsku riadiť každý s vodičským oprávnením skupiny B. Ak vám teda bicykel až tak nevonia tak je to najrozumnejšia dvojkolesová alternatíva.

Čo dodať? Dovolenka v Chorvátsku na dvoch kolesách! Dobro došli!

Link na požičovňu skútrov v Supetare: http://mb-rental.com/najam/skuter.html